اوزون تراپی در اصفهان برای درمان آرتروز مفاصل، بیرون زدگی دیسک و …

خانه » مقالات » اوزون تراپی در اصفهان برای درمان آرتروز مفاصل، بیرون زدگی دیسک و …

اوزون (O3) گازی است که به طور طبیعی در جو وجود دارد. از زمان کشف اوزون در اواسط قرن 19، پتانسیل درمانی آن به طور گسترده مورد بررسی قرار گرفته است. متخصصان ثابت کرده‌اند که اوزون با تحریک مکانیسم‌های درمانی طبیعی بدن و در صورت استفاده بهینه دارای طیف گسترده‌ای از کاربردهای درمانی مفید است.

اوزون به صورت موضعی از طریق رگ‌ها، عضلات یا مقعد در ناحیه هدف اعمال می‌شود. از آنجا که اوزون تراپی روشی حساس است، این تکنیک فقط باید توسط پزشک متخصص و باتجربه انجام شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی اوزون تراپی در اصفهان و یا برای رزرو نوبت در مطب دکتر ستاره روحانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، با شماره تلفن‌های 03132330382 تماس حاصل فرمایید.

اوزون تراپی چه کاربردی دارد؟


اوزون تراپی فرآیندهای ناسالم بدن مانند عفونت‌های باکتریایی و سایر عفونت‌ها را مختل می‌کند یا از اکسیداسیون بافت‌ها جلوگیری می‌کند. به همین دلایل، می‌توان از این روش برای بهبود مشکلات و بیماری‌های مختلف استفاده کرد.

در ادامه برخی از کاربردهای اوزون تراپی ذکر شده‌اند:

مشکلات تنفسی

آسم، برونشیت و سایر بیماری‌های تنفسی را می‌توان با اوزون درمان کرد. اوزون تراپی باعث افزایش اکسیژن بیشتر در خون، افزایش گلوکز، بهبود گلبول‌های قرمز خون و انتشار اکسیژن بیشتر به بافت‌های بدن می‌شود.

همچنین این روش مجاری هوایی را به میزان قابل توجهی بهبود می‌بخشد، آن‌ها را مقاوم‌تر می‌کند و میزان تنفس را بهبود می‌دهد.

سیستم ایمنی

افرادی که دارای مشکلات یا نقص در سیستم ایمنی هستند ممکن است با اوزون تراپی بهتر شوند. این درمان به دلیل تحریک سیستم ایمنی در تسکین بیماری‌هایی مانند مولتیپل اسکلروزیس یا آرتریت روماتوئید مؤثر است و بدن را در برابر این بیماری‌ها قوی‌تر می‌کند.

اچ آی وی/ایدز

برخی مطالعات نشان می‌دهند که اوزون تراپی می‌تواند در درمان اچ آی وی/ایدز مفید باشد زیرا اوزون باعث غیرفعال شدن پروتئین این ویروس می‌شود. علاوه بر این، اوزون به عنوان یک آنتی‌اکسیدان و ضد میکروب عمل می‌کند و کیفیت زندگی افرادی که از این بیماری رنج می‌برند را بهبود می‌بخشد.

 انواع سرطان

برخی مطالعات نشان می‌دهند چنانچه اوزون تراپی به درستی انجام شود، این روش می‌تواند با توقف تکثیر سلول‌های سرطانی در درمان انواع سرطان نقش داشته باشد.

علاوه بر این، اوزون تراپی باعث تحریک سیستم دفاعی دیگر سلول‌های بدن می‌شود و سایر عوامل مرتبط با محرک‌های واکنش‌های سیستم ایمنی را افزایش می‌دهد.

اوزون تراپی روشی کم تهاجمی است. بنابراین، این درمان می‌تواند به موازات سایر درمان‌ها مانند پرتو درمانی و شیمی درمانی نیز انجام شود و به کاهش عوارض و افزایش اثربخشی این درمان‌ها کمک کند.

شاید برای شما مفید باشد  درمان تنگی کانال نخاعی کمر

انواع عفونت

اوزون تراپی می‌تواند باکتری‌ها، قارچ‌ها، ویروس‌ها و سایر انگل‌هایی که به بدن انسان حمله می‌کنند را غیرفعال کند. نتایج حاصل از برخی مطالعات اثربخشی این روش درمانی را در عفونت‌های خاص مانند بیماری لایم، کاندیدیازیس و حتی سایر عفونت‌های واژن و روده ثابت کرده‌اند.

اوزون تراپی با اختلال در یکپارچگی دیواره‌های سلول باکتری موجب از بین بردن باکتری‌ها و اکسید شدن فسفولیپیدها و لیپوپروتئین‌ها می‌شود.

همچنین اوزون تراپی روند رشد سلول‌های قارچی را در مراحل خاصی قطع می‌کند. اوزون ویروس را تخریب و چرخه تکثیر آن را قطع می‌کند.

دیابت

برخی از عوارضی که بیماران دیابتی با آن مواجه می‌شوند ناشی از اکسیداسیون است. اکسیداسیون در بدن به دلیل استرس ایجاد می‌شود. اوزون تراپی سیستم آنتی‌اکسیدانی را فعال می‌کند. فعال شدن این سیستم سطح قند خون را عادی می‌کند.

علاوه بر این، اوزون تراپی گردش خون را بهبود می‌بخشد و باعث بهبود بافت‌هایی می‌شود که تحت تأثیر کمبود توزیع اکسیژن ناشی از دیابت قرار گرفته‌اند. بنابراین، اگرچه هیچ مطالعه‌ای برای اثبات اثربخشی اوزون تراپی در درمان دیابت وجود ندارد، اما می‌توان از این روش برای درمان زخم‌ها و جراحات ناشی از این بیماری استفاده کرد.

زخم‌ها

اوزون تراپی درمانی عالی برای زخم محسوب می‌شود. می‌توان به سادگی اوزون را مستقیماً در ناحیه آسیب‌دیده اعمال کرد. مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهند که اوزون موجب کاهش غلظت برخی از باکتری‌هایی می‌شود که روند بهبود زخم را کند می‌کنند.

تسکین درد آرتروز 

آرتروز التهاب ناشی از حمله سیستم ایمنی به مفاصل بدن است. انواع مختلفی از آرتروز مانند آرتریت روماتوئید و استئوآرتریت وجود دارند. اوزون تراپی برای بهبود انواع آرتروز در بیماران مختلف مفید است. هیچ درمان شناخته‌شده‌ای برای آرتروز وجود ندارد. اما با این وجود گزارش‌های متعددی مبنی بر کاهش تناوب و شدت علائم ناخوشایند آرتروز مانند درد و خشکی مفاصل و ضعف و خستگی عضلات هنگام استفاده از اوزون تراپی وجود دارند.

اوزون تراپی برای درمان دیسک کمر

امروزه اوزون توسط متخصصین طب ترمیمی در درمان بیماری‌هایی که باعث بروز درد حاد و مزمن ستون فقرات می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر از بیماری ستون فقرات مانند فتق دیسک رنج می‌برید، با پزشک متخصص در زمینه طب ترمیمی مشورت کنید. متخصص پس از انجام ارزیابی کامل توضیح مفصلی درباره مزایای این روش درمانی به شما می‌دهد تا به شما در تصمیم‌گیری آگاهانه کمک کند.

یکی از مزایای قابل توجه اوزون تراپی در فتق دیسک عدم ایجاد تغییر در آناتومی طبیعی دیسک است. اوزون تراپی ارتفاع و سلامت دیسک را برخلاف عمل جراحی حفظ می‌کند.

اوزون تراپی می‌تواند جایگزین مؤثری برای مداخلات معمول مانند داروها و جراحی‌های تهاجمی برای برخی از بیماران باشد. نتایج مطالعه‌ای جدید در خصوص بیمارانی که اوزون تراپی در آن‌ها برای تسکین بیماری‌های ستون فقرات مانند بیرون‌زدگی دیسک انجام شده است، نشان داده‌اند که این درمان به طور قابل توجهی کمردرد متقاضیان را کاهش داده است. اوزون تراپی با کاهش درد بیماران به از بین بردن وابستگی آن‌ها به داروهای خوراکی، تزریق مسکن‌ها یا نیاز به انجام عمل جراحی کمک می‌کند.

شاید برای شما مفید باشد  طب سوزنی در اصفهان برای تسکین کمردرد، میگرن، کاهش استرس و ...

نقش اوزون تراپی در درمان تنگی نخاع کمری

اوزون تراپی درمان جایگزین تزریق کورتیکواستروئید اپیدورال محسوب می‌شود. اوزون گازی با خواص ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی است که سال‌ها در بهبود آرتروز مفاصل (زانو، لگن، شانه، دست‌ها و …) دردهای عضلانی نزدیک مهره‌ها و دردهای کمر و سیاتیک ناشی از برآمدگی‌های فتق دیسک مؤثر بوده است.

تزریق اوزون برای درمان تنگی کانال کمری نتایج موثری همانند نتایج به دست آمده در زمان استفاده از کورتیزون دارد اما بدون عوارض جانبی است.

 

نقش اوزون تراپی

 

درمان شامل دو تزریق سرپایی با فاصله 7 تا 15 روز است. گاهی نیز دوز سوم برای افزایش میزان تسکین و طولانی شدن مدت اثر مورد نیاز است.

اوزون تراپی به صورت تزریق اپیدورال به عنوان یک درمان سرپایی و بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان انجام می‌شود. بیمار بعد از تزریق باید 20 تا 30 دقیقه روی تخت استراحت کند و سپس می‌تواند به خانه برود.

در صورت مؤثر بودن اوزون تراپی احتمالاً درمان باید بعد از 4 تا 6 ماه تکرار شود.

موارد دیگر 

اوزون تراپی باعث افزایش سرعت گلیکولیز گلبول قرمز می‌شود. این امر منجر به افزایش میزان انتشار اکسیژن در بافت‌ها می‌گردد. اوزون چرخه کربس را فعال کرده و تولید ATP را تحریک می‌کند. تولید آنزیم‌ها نیز افزایش می‌یابد. این مواد رادیکال‌های آزاد را از بین می‌برند و از دیواره سلولی محافظت می‌کنند.

اوزون تراپی ممکن است برای شرایط مختلف مورد استفاده قرار گیرد:

  • بیماری‌های مربوط به شریان‌ها: از جمله سکته مغزی، بیماری‌های شریان محیطی مانند ایسکمی مزمن اندام‌ها (که در آن به بازوها و پاها به اندازه کافی خون نمی‌رسد)، بیماری ریوی، بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) و سایر موارد. مشخص شده است که اوزون تراپی طولانی مدت به بهبود این شرایط کمک می‌کند.
  • مشکلات قلبی: اوزون تراپی می‌تواند به بهبود سلامت قلب در مواردی از قبیل بیماری عروق کرونر (CAD) یا حمله قلبی کمک کند.

اوزون تراپی چگونه انجام می‌شود؟


همانطور که قبلاً ذکر شد، با آنکه اوزون تراپی یک روش کم تهاجمی است اما همیشه باید توسط یک پزشک متخصص انجام شود. درمان را می‌توان به صورت مستقیم روی زخم‌ها، داخل وریدی یا داخل عضلانی انجام داد.

 

انجام اوزون تراپی

 

در اوزون تراپی داخل وریدی مقداری خون از بیمار گرفته می‌شود، با اوزون مخلوط می‌شود و سپس مجدداً به بیمار تزریق می‌شود.

شاید برای شما مفید باشد  شانه یخ زده: علائم و درمان

در اوزون تراپی داخل عضلانی اوزون را می‌توان هم در خون خود بیمار و هم در آب استریل مخلوط و سپس داخل عضلات تزریق کرد.

روش‌های دیگری نیز وجود دارند که می‌توان از آن‌ها در اوزون تراپی استفاده کرد. تزریق اطراف مهره‌های ستون فقرات و داخل دیسک یا تزریق به کلیه که در آن اوزون با اکسیژن مخلوط و مستقیماً به روده بزرگ بیمار اعمال می‌شود.

عوارض جانبی اوزون تراپی چیست؟


اوزون یک گاز ناپایدار است که می‌تواند درمان را تا حدودی قابل پیش‌بینی کند. اگر اوزون به میزان اشتباه استفاده شود، می‌تواند به گلبول‌های قرمز خون آسیب برساند.

موارد منع مصرف


اوزون تراپی در زنان باردار و دوران شیردهی، در بیمارانی که قبلاً دچار حمله قلبی شده‌اند، افراد مبتلا به کم‌کاری تیروئید کنترل نشده، بیماران مبتلا به مشکلات انعقاد خون نباید انجام شود.

سؤالات متداول


عوارض اوزون تراپی چیست؟

میزان ناراحتی پس از اوزون تراپی تا حدی به ناحیه تحت درمان بستگی دارد. به عنوان مثال، تزریق داخل مفصل اغلب با میزان ناراحتی کم و در برخی موارد بدون درد است. تزریق اوزون داخل تاندون‌ها و کپسول‌های مفصلی میزان ناراحتی بیشتری را ایجاد خواهد کرد. معمولاً درد متوسطی در چند روز آینده احساس می‌شود. در مواردی که تعداد زیادی تزریق انجام می‌شود، پزشک بلوک عصبی موضعی را برای کاهش درد در طول و بعد از تزریق انجام می‌دهد.

چه زمانی می‌توانم انتظار بهبود را داشته باشم؟

به طور متوسط، اکثر بیماران 2 تا 8 هفته پس از درمان علائم بهبود را مشاهده می‌کنند. روند بهبودی می‌تواند شامل درد کلی کمتر، توانایی انجام فعالیت بیشتر قبل از شروع درد و/یا کاهش سریع‌تر درد باشد.

خطرات اوزون تراپی چیست؟

هر زمان که تزریقی در هر نقطه از بدن انجام می‌شود یا حتی هنگام خونگیری، خطر بروز عفونت، خونریزی و آسیب عصبی وجود دارد. با این حال، این عوارض بسیار نادر هستند. سایر عوارض، هر چند نادر، بسته به ناحیه تحت درمان ممکن است رخ دهند. پیش از شروع درمان این عوارض توسط پزشک برای بیمار شرح داده خواهند شد.

میزان موفقیت اوزون تراپی چقدر است؟

نتایج حاصل از اوزون تراپی برای سطوح مشخصی از دژنراسیون بسیار خوب است و مطالعات در اکثر موارد میزان موفقیت 80 تا 90 درصدی را نشان می‌دهند. تعدادی از بیماران تسکین کامل درد را تجربه می‌کنند. نتایج حاصل از اوزون تراپی به طور کلی در موارد خفیف آسیب کپسول و رباط دائمی است و موارد متوسط ممکن است طی 1 تا 3 سال به دوره دیگری از درمان نیاز داشته باشند.

سایر مقالات

درمان گودی و قوس کمر

درمان گودی و قوس کمر

ستون فقرات همه در نقاط مختلفی مثل گردن، قسمت بالایی و پایینی کمر کمی خمیدگی پیدا میکند. به خمیدگیهای ناحیه‌ی گردن و پایین کمر کاوپشتی

مطالعه »
زنبیل خرید