بهترین راه درمان زانودرد در اصفهان چیست؟

خانه » مقالات » بهترین راه درمان زانودرد در اصفهان چیست؟

زانودرد می‌تواند زندگی شما را با اختلال مواجه کند. درمان زانو درد اهمیت زیادی خواهد داشت چراکه این عارضه می‌تواند فعالیت‌های روزمره مثل راه رفتن تا فعالیت‌های تفریحی شما مثل مسافرت را با مشکل روبرو کند. درمان این عارضه به خصوص در موارد استئوآرتریت اهمیتی دوچندان خواهد داشت. همانند هر بیماری دیگری، مشورت با پزشک بهترین راه درمان عارضه خواهد بود. قبل از مصرف هر گونه داروی مسکن بدون نسخه یا تجویزی، ابتدا با پزشک خود در مورد بهترین راه درمان عارضه مشورت کنید. اگر درد شما شدید بوده و یا در حال پیشرفت است باید در اولین زمان ممکن به پزشک خود مراجعه کنید.

فیزیوتراپی نقشی حیاتی در مدیریت زانو درد مزمن داشته و می‌تواند علاوه بر کاهش ناراحتی شما، به تسریع روند بهبودی نیز کمک کند. دکتر ستاره روحانی متخصص طب فیزیکی از روش‌های مختلفی برای تسکین درد و درمان جامع بیماری شما با رویکردی فوق تخصصی استفاده می‌کند.

فیزیوتراپیست با همکاری بیمار می‌تواند برای تشخیص منشأ درد، درمان بی خطر آن و پیشگیری از عوارض جانبی احتمالی اقدام کند. بیمار برای تسکین درد خود الزاماً نباید داروهای مسکن مصرف کند. در واقع زمانی که از یک رویکرد جامع برای مدیریت درد استفاده شود، اقدام درمانی مؤثرتر واقع خواهد شد.

علل بروز زانو درد مزمن


علل زانودرد

 

استئوآرتریت

استئوآرتریت شایع‌ترین نوع آرتروز بوده که به دلیل تخریب و فرسایش غضروف‌های موجود در انتهای استخوان‌ها ایجاد می‌شود. بدون وجود این لایه‌ی محافظ در مفصل، استخوان‌ها بر روی یکدیگر کشیده شده و منجر به گرفتگی، درد و محدودیت حرکتی می‌شوند. استئوآرتریت شایع‌ترین علت بروز زانو درد در افراد بالای 50 سال است. در بین افراد مبتلا به این عارضه، درد زانو اصلی‌ترین دلیل اقدام برای جراحی تعویض مفصل زانو می‌باشد.

آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید یک بیماری مزمن التهابی است که باعث حمله‌ی دستگاه ایمنی به سطوح پوشاننده‌ی مفصل می‌شود. نتیجه‌ی این حمله می‌تواند آسیب به مفصل، درد، تورم، التهاب و محدودیت‌های عملکردی باشد. آرتریت روماتوئید معمولاً مفاصل بدن در هر دو طرف را درگیر می‌کند. بدین صورت که اگر یکی از زانوها درگیر این عارضه باشد احتمالاً زانوی طرف مقابل نیز درگیر خواهد بود.

آرتریت جوانان

نوعی از آرتروز که کودکان زیر 16 سال را درگیر می‌کند آرتریت جوانان نام دارد. انواع مختلفی از این عارضه وجود دارند که باعث درد و تورم زانو می‌شوند.

آرتریت واکنشی

نوعی آرتروز مزمن که معمولاً پس از عفونت‌های تناسلی، ادراری یا گوارشی بروز پیدا می‌کند. در این عارضه بیشتر مفاصل بزرگ مثل شانه، ران و زانو درگیر می‌شوند.

بیماری لایم

نوعی بیماری عفونی که باعث راش پوستی، ورم مفاصل و علائم شبیه به آنفولانزا می‌شود. این بیماری در اثر گزش با کنه‌ی آلوده به یک باکتری با نام بورلیا بورگدورفری ایجاد می‌شود. مفصل زانو معمولاً اولین مفصلی است که درگیر این بیماری خواهد شد.

لوپوس

یک بیماری مزمن خود ایمنی که باعث ترشح نا به جای پروتئین‌های خونی و حمله‌ی دستگاه ایمنی به بافت های سالم می‌شود. التهاب وسیع این بیماری می‌تواند در زانو و مفاصل دیگر بروز پیدا کند.

نقرس

نقرس نوعی از آرتروز است که به دلیل تجمع بیش از حد اوریک اسید در خون ایجاد می‌شود. این اسید باعث تشکیل بلورهای سوزنی شکل در داخل بافت های بدن ازجمله مفاصل خواهد شد. تورم انگشت شست پا معمولاً اولین علامت نقرس است.

آرتریت عفونی

آرتریت عفونی یا سپتیک به دلیل عفونت مفاصل ایجاد می‌شود. این عارضه معمولاً در اثر منتقل شدن باکتری‌های موجود در خون به داخل مفاصل بروز پیدا می‌کند. بعضاً این عارضه توسط ویروس یا قارچ نیز ایجاد می‌شود. زانوها بیش از مفاصل دیگر درگیر این عارضه خواهند شد.

آرتریت پسوریاتیک

نوع دیگری از آرتروز که در افراد مبتلا به پسوریازیس دیده می‌شود، آرتریت پسوریاتیک است. این عارضه باعث درد و گرفتگی شدید مفاصل به همراه تورم و محدودیت‌های حرکتی می‌شود. آرتریت پسوریاتیک می‌تواند هر مفصلی از بدن حتی مفاصل انگشتان و ستون فقرات را نیز درگیر کند.

کیست بیکر (پوپلیتئال)

کیست بیکر در اثر آسیب به کپسول خلفی مفصل زانو ایجاد می‌شود که این آسیب معمولاً در اثر کشیدگی مفصل، استئوآرتریت، ضربه‌ی مستقیم و یا نقص‌های مادرزادی بروز پیدا می‌کند. این کیست‌ها می‌توانند منجر به درد در پشت زانو شده و یا بدون علامت باقی بمانند.

شاید برای شما مفید باشد  درمان پوکی استخوان در اصفهان (طب فیزیکی و توانبخشی، دارو و ...)

بورسیت

در طی این عارضه کیسه‌های کوچک پر از مایع اطراف مفصل که بورس نامیده می‌شوند ملتهب خواهند شد. علت این التهاب معمولاً انجام حرکات تکراری است. شایع‌ترین مناطقی که درگیر بورسیت می‌شوند شانه، مفصل ران و آرنج خواهند بود ولی این عارضه ممکن است در زانو، قاعده‌ی انگشت شست پا و پاشنه‌ی پا نیز دیده شود.

هموکروماتوز

هموکروماتوز یک عارضه‌ی ارثی است که باعث جذب بیش از حد آهن از غذا می‌شود. این آهن اضافی در ارگان‌های بدن ذخیره شده و منجر به درد مفاصل، ضعف و بی حالی می‌شود.

سندرم درد پاتلوفمورال (PFPS)

در طی این عارضه بیمار در اطراف استخوان کشکک زانو احساس درد می‌کند. این عارضه با نام زانوی دوندگان نیز شناخته می‌شود چراکه در افراد ورزشکار – به خصوص خانم‌ها و افراد جوان – شایع است ولی در افراد غیر ورزشکار نیز دیده می‌شود. درد و گرفتگی ایجاد شده در اثر این سندرم می‌تواند بالا رفتن از راه پله، زانو زدن و انجام فعالیت‌های روزمره را با مشکل مواجه کند.

تشخیص علت بروز زانو درد


انجام معاینه‌ی کامل به منظور تشخیص دقیق علت درد ضروری خواهد بود. در معاینه باید مشخص شود که آیا منشأ درد خود زانو بوده و یا علت دیگری وجود دارد. در برخی از موارد ممکن است درد احساس شده در زانو به صورت راجعه از محلی دیگر مثل آسیب به مفصل ران ایجاد شده باشد. در زمان انجام تشخیص، پزشک باید به این اطلاعات توجه کند: وضعیت بیمار، سوابق پزشکی، نتیجه‌ی معاینه فیزیکی و نتیجه‌ی عکس برداری و تست‌های تشخیصی.

 

تشخیص زانودرد

 

درمان زانو درد در اصفهان


بسته به شدت و نوع زانو درد می‌توانید از روش‌های درمانی زیر برای تسکین علائم خود استفاده کنید.

 

درمان زانودرد

 

روش‌های موضعی

ممکن است پس از دویدن طولانی مدت به خانه بازگردید و متوجه درد و ناراحتی در زانوی خود شوید ولی نمی‌خواهید از داروهای خوراکی برای تسکین این درد استفاده کنید. پمادها و کرم‌های موضعی متعددی می‌توانند در این جا به شما کمک کنند.

کرم و پماد کپسایسین

کپسایسین ماده‌ی فعال موجود در فلفل چیلی است که در صورت استفاده به عنوان کرم، لوسیون، پماد و پچ پوستی می‌تواند درد شما را تسکین دهد.

کپسایسین علت احساس سوزش شما به هنگام خوردن فلفل چیلی است و تحقیقات نشان می‌دهند که این ماده می‌تواند انتقال دهنده‌های عصبی در اعصاب منتقل کننده‌ی سیگنال درد را تخلیه کند.

در مطالعه‌ای مشخص شد که درمان با کپسایسین برای تسکین درد ناشی از استئوآرتریت مؤثر است البته محصولات حاوی این ماده تنها به طور موقتی درد را تسکین می‌دهند. برخی از پزشکان چند بار استفاده از این محصولات در روز را توصیه می‌کنند. البته باید قبل از استفاده از این محصولات مقدار کمی از آن را بر روی بخش کوچکی از پوست خود امتحان کنید و از عدم حساسیت خود نسبت به این ماده مطمئن شوید. همچنین نباید از این ماده بر روی پوست پاره شده و زخم‌ها استفاده کنید.

روغن اسانس

روغن اسانس به عصاره‌ی تغلیظ شده‌ی گیاهان گفته می‌شود که پس از تقطیر به صورت روغن در آمده و به طور رایج در طب مکمل مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روغن‌ها قرن‌هاست که در طی سنتی به کار می‌روند. استفاده از روغن اسانس توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مورد تأیید قرار نگرفته و بنابراین هر کسی که قصد استفاده از آن‌ها را دارد باید نهایت دقت و احتیاط را برای انجام این کار داشته باشد. این روغن‌ها بخش اصلی آروماتراپی هستند. تحقیقات نشان داده‌اند که بوی این محصولات می‌توانند باعث تولید سیگنال‌هایی در مغز برای تسکین درد به خصوص در موارد آرتروز شوند.

مطالعه‌ای بر روی نحوه‌ی تسکین درد استئوآرتریت توسط آروماتراپی با استفاده از روغن اسانس انجام شد. در یک مطالعه 90 نفر به صورت تصادفی به سه گروه تقسیم شدند: افرادی که ماساژ و آروماتراپی با روغن اسانس اسطوخودوس دریافت کردند، افرادی که ماساژ با روغن بادام دریافت کردند و گروه کنترل که ماساژ دریافت نکردند. ماساژ با روغن اسانس به شکل قابل توجهی باعث کاهش درد استئوآرتریت زانو نسبت به دو گروه دیگر شد.

آرنیکا یک روغن اسانس معروف است که برای تسکین درد مورد استفاده قرار می‌گیرد. روغن گرفته شده از این گیاه می‌تواند درد ناشی از استئوآرتریت را کاهش دهد.

شاید برای شما مفید باشد  درمان گودی و قوس کمر

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی موضعی

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) ازجمله داروهای رایج برای تسکین درد ناشی از عارضه‌هایی مثل تاندونیت و آرتروز هستند. این داروها مثل ایبوپروفن بدون نیاز به نسخه و یا در اشکال تجویزی قابل خریداری هستند. از انواع موضعی این داروها برای تسکین درد مفاصل استفاده می‌شود. محصولات حاوی دیکلوفناک برای این مصرف مورد تأیید بوده و به شکل مایع، پچ پوستی و ژل تولید می‌شوند. این محصولات به صورت رایج برای زانو درد ناشی از استئوآرتریت تجویز می‌شوند.

کمپرس گرم و سرد

استفاده از کمپرس گرم به شکل کیسه‌ی آب گرم، حوله‌ی گرم و پدهای گرم کننده یکی از بهترین راهکارها برای کاهش التهاب در خانه است. یخ یک مسکن قدرتمند برای بدن خواهد بود. با وجود اینکه استفاده از یخ معمولاً مؤثر و بی خطر است نباید آن را بیش از 20 دقیقه در هر بار استفاده کنید چراکه خطر آسیب به اعصاب و پوست شما وجود خواهد داشت. یخ را به طور مستقیم بر روی پوست خود قرار ندهید. ابتدا آن را در یک حوله پیچیده و سپس به آرامی بر روی زانوی خود قرار داده و فشار ملایمی به آن وارد کنید.

ماساژ درمانی

ماساژ ملایم زانو با استفاده از روغن‌های گرم مثل روغن کنجد (و روغن‌های گیاهی مثل روغن آیورودیک) نیز روشی مورد اعتماد برای تسکین درد زانو بوده که هزاران سال مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این روش در طب آیورودا نیز برای تسکین انواع مختلف درد توصیه شده است. ماساژ عضلات ران اثری تقویتی داشته و می‌تواند فشار وارد شده بر روی زانوها در طی فعالیت‌های هوازی و وزنه برداری را کاهش دهد.

 

ماساژ درمانی برای زانودرد

 

بریس

بریس زانو می‌تواند به پایداری بیشتر مفصل کمک کند. بریس می‌تواند با برداشتن فشار از روی بخش آسیب دیده‌ی مفصل، درد احساس شده را کاهش دهد. استفاده از بریس می‌تواند توانایی شما برای انجام فعالیت‌های روزمره و پیاده روی طولانی را نیز افزایش دهد. به دنبال بریس هایی باشید که وزن کمی داشته و قابلیت تنفس داشته باشند. این بریس ها باید به اندازه‌ی کافی تنگ باشند تا بتوانند از زانوی شما حمایت کنند ولی گردش خون در این ناحیه را مختل نکنند.

 

بریس زانودرد

 

وسایل کمکی

استفاده از وسایل کمکی مثل عصا یا واکر می‌تواند به پیشگیری از عود درد در زانو کمک کند. این وسایل مرکز ثقل بدن را از محل آسیب دیده دور کرده و فشار وارد شده بر روی مفاصل را کاهش می‌دهند. همچنین استفاده از این وسایل خطر زمین خوردن در اثر خالی کردن مفصل به هنگام احساس درد را کاهش می‌دهد.

استراحت

از فعالیت‌هایی که باعث وارد شدن فشار بر روی زانو می‌شوند دوری کنید. به مدت یک تا دو روز استراحت کرده و در موارد آسیب شدید زانو این مدت را افزایش دهید.

بالا نگه داشتن مفصل

برای کاهش تورم، می‌توانید پای خود را بر روی چند بالش قرار داده و یا از صندلی‌های شیب دار استفاده کنید.

حفظ فعالیت‌های فیزیکی

بیش از اندازه استراحت نکنید. از نشستن طولانی مدت در یک محل اجتناب کنید. اگر شغل شما نیازمند نشستن طولانی مدت در پشت میز است، حتماً هر 45 دقیقه یک بار از جای خود بلند شده و به مدت 1 دقیقه راه بروید. سبک زندگی بدون تحرک می‌تواند عضلات شما را تضعیف کرده و فشار زیادی بر روی زانوها به هنگام ایستادن، راه رفتن و دویدن وارد کند.

وزن خود را کنترل کنید

داشتن اضافه وزن فشار زیادی بر روی زانوهای شما وارد خواهد کرد. به دنبال کاهش وزن باشید و سعی کنید وزن خود را در بازه‌ی سالم نگه دارید. هر مقدار که وزن خود را کاهش دهید شدت زانو درد شما نیز کمتر خواهد شد.

از کفش‌هایی با کفی های ضربه گیر استفاده کنید

استفاده از کفش‌های دارای کفی ضربه گیر می‌تواند فشار وارد شده بر روی زانو را کاهش داده و درد آن را کمتر کند. می‌توانید برای انتخاب کفش مناسب از فیزیوتراپیست یا پزشک خود مشورت بگیرید.

طب سوزنی

طب سوزنی روشی رایج برای تسکین درد بوده که از طب سنتی چینی منشأ گرفته است. در این روش سوزن‌های ریزی در نقاط خاصی از بدن وارد می‌شوند و می‌توانند زانودرد شما را کاهش دهند. برای انجام این روش حتماً به درمانگر با تجربه مراجعه کنید.

شاید برای شما مفید باشد  درمان گیرافتادگی های عصب کمر، گردن، شانه و مچ دست

 

طب سوزنی برای زانودرد

 

دارو درمانی

ازجمله داروهای مورد استفاده برای درمان زانو درد مزمن می‌توان به موارد رو به رو اشاره کرد: استامینوفن، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs)، استروئیدها و داروهای مخدر. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی می‌توانند بدون استفاده از آستروئید و مواد مخدر التهاب و درد شما را کاهش دهند. ازجمله این داروها می‌توان به ایبوپروفن، ناپروکسن، سلکوکسیب، ملوکسیکام و غیره اشاره کرد. با وجود اینکه مصرف این داروها برای مدت زمان‌های کوتاه خطری نخواهد داشت، ممکن است مصرف آن‌ها برای افرادی که به برخی بیماری‌ها دچار بوده و داروهای خاصی مصرف می‌کنند مجاز نباشد. انواع موضعی داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی نیز موجود بوده و برای افراد مسن که در خطر مشکلات گوارشی، قلبی و کلیوی این داروها قرار دارند توصیه می‌شوند.

در افرادی که مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی برای آن‌ها منع شده و یا روش‌های دیگر ازجمله عمل جراحی برای آن‌ها کارساز نبوده است می‌توان از داروهای مخدر استفاده کرد. با وجود اینکه داروهای مخدر تأثیر قابل توجهی در کاهش درد دارند، نگرانی‌هایی در مورد عوارض جانبی آن‌ها، خطر مسمومیت و اعتیاد به این داروها وجود خواهد داشت. حتماً در مورد مناسب بودن این داروها برای شما با پزشک خود مشورت کنید.

تزریق کورتیکواستروئید

تزریق کورتیکواستروئید به داخل مفصل زانو می‌تواند درد شما را برای مدت زمان کوتاهی تسکین دهد. کورتیزون یک داروی ضد التهاب است که باعث پیشگیری از عود زانو درد شده ولی نمی‌تواند غضروف‌های آسیب دیده را ترمیم کند. همچنین این دارو برای انواع مزمن بیماری و انواع پیشرفته‌ی آرتروز تأثیر کمتری خواهد داشت.

بلوک عصبی ژنیکولار

در این روش سیگنال‌های عصبی درد که از اعصاب ژنیکولار از طرف مفصل زانو به مغز مخابره می‌شوند بلوک خواهند شد. این روش ابتدا با استفاده از یک داروی بی حسی کوتاه اثر انجام شده و در صورت مؤثر بودن بیمار می‌تواند با استفاده از روشی به نام رادیوفرکوئنسی ابلیشن، اثرات بلوک را طولانی مدت کند. در این روش امواج رادیویی منتقل شده به عصب باعث گرم شدن آن و از کار افتادن عصب می‌شوند.

ورزش

تحقیقات نشان داده‌اند که تمرینات درمانی مثل ایروبیک، تمرینات تقویتی و شنا می‌توانند در کاهش التهاب، تقویت مفاصل و قوی‌تر کردن مفصل زانو مؤثر باشند.

در زمان احساس درد از ورزش‌های پرحرکت مثل دویدن، پریدن و بوکس دوری کنید. در عوض می‌توانید از تمرینات ملایم مثل پیاده روی تا زمان تسکین درد استفاده کنید. در مورد زمان شروع مجدد ورزش سنگین با فیزیوتراپیست خود مشورت کنید.

یوگا

یوگا امروزه به عنوان روشی مؤثر برای تسکین انواع مختلف درد و کاهش استرس در حال رواج بیشتر است. در یک مطالعه‌ی انجام شده بر روی 66 نفر مبتلا به استئوآرتریت زانو مشخص شد که یوگا می‌تواند درد زانو را کاهش داده و منجر به بهبود عملکرد این مفصل شود. می‌توانید با مراجعه به یک مربی معتبر یوگا بهترین تمرینات برای مفصل زانو را یاد بگیرید.

فیزیوتراپی

انجام فیزیوتراپی نیز می‌تواند برای تسکین درد زانوی شما مؤثر باشد. فیزیوتراپیست الگوی راه رفتن و حرکت کردن شما را بررسی کرده و به شما برای بهبود عملکرد و کاهش فشار از روی مفصل کمک می‌کند. این کار می‌تواند هم برای زانو و هم برای نواحی دیگر بدن شما مفید باشد.

 

فیزیوتراپی زانودرد

 

فیزیوتراپیست می‌تواند نحوه‌ی کار کردن مفصل زانو و موقعیت دقیق درد را به شما آموزش داده و مناسب بودن روش‌هایی مثل ماساژ، درمان دستی، اولتراسوند و تحریک الکتریکی برای درمان عارضه را مشخص کند.

رژیم غذایی

یک رژیم غذایی کامل که دارای غذاهای گیاهی، دریایی، غلات کامل، مغزیجات و حبوبات باشد می‌تواند به شما در مدیریت علائم آرتروز و درد کمک کند. رژیم مدیترانه‌ای، روغن ماهی، چای سبز، ادویه جات و گیاهان دارویی می‌توانند به کاهش التهاب و گرفتگی صبحگاهی مفاصل شما کمک کنند.

کاهش استرس

پیدا کردن راه‌هایی برای کاهش استرس ذهنی می‌تواند درد فیزیکی شما را نیز کاهش دهد. می‌توانید این کار را با ورزش کردن، گوش کردن به موسیقی و مدیتیشن انجام دهید. استرس بر روی بخشی از مغز که سیگنال‌های عصبی را به طرف مناطق مختلف بدن ازجمله زانوها ارسال می‌کند تأثیر خواهد داشت.

سایر مقالات

زنبیل خرید