درمان آرتروز زانو در اصفهان با چه روش هایی انجام میشود؟

خانه » مقالات » درمان آرتروز زانو در اصفهان با چه روش هایی انجام میشود؟

بروز آرتروز زانو با افزایش سن بسیار شایع می‌باشد و می‌تواند در انجام فعالیت‌های روزانه اختلال ایجاد کند. آرتروز دارای انواع مختلفی می‌باشد و متداول‌ترین نوع آن آرتروز زانو محسوب می‌شود که باعث بروز درد و سفتی در زمان خم یا راست کردن زانو می‌شود. جهت درمان آرتروز زانو در اصفهان از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود.

علائم آرتروز زانو ممکن است بسیار شدید باشند و در عملکرد روزانه شخص تاثیر منفی بگذارند. برای درمان این عارضه از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. جهت انتخاب روش مناسب درمانی بایستی با پزشک در این مورد مشورت شود. دکتر ستاره روجانی متخصص طب فیزیکی در اصفهان پس از ارزیابی عارضه، شما را در جهت انتخاب بهترین گزینه درمانی راهنمایی خواهد کرد.

 

آرتروز زانو


در اثر بروز آرتروز زانو، بافتی که انتهای استخوان‌ها در مفصل زانو را پوشش می‌دهد، تخریب شده و سبب بروز درد می‌شود. درد معمولا با گذشت زمان در اثر تخریب غضروف تشدید خواهد شد.

درد ناشی از آرتروز زانو ممکن است با ورم، سفتی یا خالی کردن زانو همراه باشد. امکان دارد علائم در زمان صبح زود، در زمان ورزش کردن، پس از نشستن برای مدت طولانی یا در هوای بارانی تشدید شوند.

افراد بالای 45 سال که دارای اضافه‌وزن باشند یا به آرتریت روماتوئید مبتلا باشند و یا ورزشی انجام دهند که سبب بروز فشار مکرر بر زانو شود، بیشتر در معرض ابتلا به این عارضه قرار دارند.

در صورت وجود زانودرد مزمن که در فعالیت‌های روزانه اختلال ایجاد می‌کند به پزشک مراجعه کنید. بهترین متخصص آرتروز زانو در اصفهان در جهت انتخاب گزینه درمانی مناسب به شما کمک می‌کند.

 

دلایل بروز آرتروز زانو


علائم آرتروز زانو در اثر تخریب بافتی که انتهای استخوان‌های پا در قسمت زانو را پوشش می‌دهد بروز می‌کند. علت این تخریب می‌تواند استفاده بیش از حد از مفصل زانو باشد که ممکن است در اثر اضافه‌وزن یا انجام ورزش‌هایی که سبب بروز فشار مکرر بر زانو می‌شوند، تشدید شود.

 

عوامل موثر در بروز آرتروز زانو


عوامل موثر در بروز آرتروز زانو عبارتند از:

 • قرار داشتن در سنین بالای 45 سال، چرا که غضروف آسیب‌دیده در سنین بالا به سختی بهبود پیدا می‌کند
 • جنسیت (زنان بیشتر در معرض ابتلا به این عارضه قرار دارند)
 • اضافه‌وزن (وزن زیاد سبب وارد شدن فشار بیشتر بر مفاصل زانو می‌شود)
 • انجام ورزش‌هایی با حرکات مکرر که بر زانو فشار وارد می‌کنند مانند دو در مسافت‌های طولانی یا تنیس
 • انجام فعالیت‌هایی که به طور مداوم سبب وارد شدن فشار بر زانو می‌شوند
 • وجود عارضه‌هایی مانند آرتریت روماتوئید

 

علائم آرتروز زانو


علائم آرتروز زانو عبارتند از:

 • درد، التهاب و ورم در قسمت زانو که معمولا با گذشت زمان به تدریج افزایش پیدا می‌کند
 • تشدید زانودرد در زمان انجام فعالیت جسمانی، در زمان صبح، پس از نشستن برای مدت طولانی یا در هوای بارانی
 • خشکی و سفتی زانو که مانع از خم و راست کردن مفصل می‌شود
 • قفل شدن، خالی کردن یا ضعف زانو در زمان حرکت مفصل

درد مزمن ناشی از آرتروز زانو می‌تواند در انجام فعالیت‌های روزانه اختلال ایجاد کند.

 

علائم آرتروز زانو

 

تشخیص آرتروز زانو


بهترین متخصص آرتروز زانو در اصفهان، زانو را جهت تشخیص آرتروز معاینه کرده و وجود علائم زیر را بررسی می‌کند:

 • ورم، احساس درد هنگام لمس، قرمزی یا گرمی در اطراف زانو
 • کاهش دامنه حرکتی زانو
 • احساس ساییدگی در زمان حرکت مفصل
 • زانودرد در زمان راه رفتن
 • علائم وجود آرتریت روماتوئید که نشان‌دهنده آسیب‌دیدگی مفاصل دیگر نیز می‌باشد

امکان دارد پزشک از روش‌های زیر نیز استفاده کند:

 • تصویربرداری با اشعه ایکس
 • ام آر آی
 • سی تی اسکن

 

درمان آرتروز زانو در اصفهان


آرتروز معمولا به تدریج ایجاد می‌شود و علائم آن ممکن است با گذشت زمان افزایش یا کاهش پیدا کنند. علاوه بر مراجعه به پزشک، شما می‌توانید از روش‌های مختلفی جهت کنترل علائم این عارضه استفاده کنید. در برخی از مواقع علائم آرتروز زانو بوسیله روش‌های درمانی خانگی یا مصرف دارو قابل بهبود نمی‌باشند. در این چنین مواردی، بهترین متخصص آرتروز زانو در اصفهان می‌تواند به شما کمک کند.

جهت انتخاب بهترین گزینه درمانی بایستی با پزشک مشورت شود.

کمپرس سرد یا گرم

درمان با استفاده از سرما یا گرما سبب تسکین موقت و کوتاه‌مدت درد ناشی از آرتروز زانو می‌شود.

 • گرما درمانی می‌تواند سبب کاهش درد و بهبود جریان خون در مفصل زانو شود. استفاده از کمپرس گرم در ناحیه زانو نیز به رفع خشکی مفصل و عضله و همچنین گرم کردن زانو پیش از انجام فعالیت کمک می‌کند. به این منظور می‌توان از بطری آب داغ، پک حرارتی، حوله گرم و پدهای حرارتی الکتریکی استفاده کرد.
 • سرمادرمانی سبب کاهش التهاب، درد و ورم می‌شود. سرما همچنین هدایت عصبی و سرعت ارسال سیگنال‌های درد به مغز را کاهش می‌دهد. کمپرس سرد را می‌توان در فواصل معین و یا پس از فعالیت جسمانی بر روی مفصل مورد نظر قرار داد. به این منظور می‌توان از باندهای کشیِ سرد، پک محتوی ژل، کیسه حاوی یخ یا سبزیجات یخ‌زده استفاده کرد.
شاید برای شما مفید باشد  شاک ویو تراپی در اصفهان برای درمان خارپاشنه، دردهای عضلانی و ...

جهت جلوگیری از آسیب‌دیدگی عصب، روش‌های فوق نباید بیش از 15 تا 20 دقیقه در هر بار استفاده، به کار برده شوند. همچنین کمپرس نباید همراه با داروهای موضعی استفاده شود چرا که در این حالت امکان آسیب‌دیدگی پوست یا تغییر اثر دارو وجود دارد. در ارتباط با وجود بیماری دیابت یا عارضه‌های دیگر و کاهش حساسیت پوستی بایستی احتیاط شود.

استراحت

علائم آرتروز زانو ممکن است پس از افزایش فعالیت جسمانی یا ورزش سنگین تشدید شوند. در برخی از مواقع استراحت برای چند ساعت در روز یا حتی برای مدت یک روز، در جهت کاهش علائم آرتروز بسیار موثر می‌باشد. به طور کلی در صورت بروز زانودرد شدید یا زانودردی که بیش از چند هفته طول می‌کشد، بایستی به پزشک مراجعه شود.

 

کاهش علائم آرتروز

 

فشرده‌سازی

استفاده از زانوبند و یا نوار و باندهای مدل ACE به کاهش ورم و سفتی در قسمت زانو کمک می‌کند. البته نوارهای الاستیک نباید بیش از حد محکم بسته شوند چرا که می‎توانند سبب اختلال در جریان خون در پاها شوند.

 

استفاده از زانوبند

 

بالا نگه داشتن زانو

در زمان نشستن جهت کاهش ورم می‌توانید پای خود را بالاتر از سطح قلب قرار دهید. در این حالت نیروی جاذبه سبب تخلیه مایع از مفصل زانو می‌شود.

کاهش وزن

یکی از موثرترین روش‌ها جهت کاهش علائم آرتروز زانو، حفظ تناسب اندام می‌باشد. وزن اضافی سبب وارد شدن فشار بیش از حد بر مفصل آسیب‌دیده و تشدید علائم آرتروز می‌شود.

در صورتی که شاخص توده بدنی شما (BMI) 25 یا بیشتر باشد، دارای اضافه‌ ورن هستید. جهت کاهش وزن بایستی در رژیم غذایی خود تغییر ایجاد کرده و به طور منظم از ورزش ایروبیک کم‌برخورد و ورزش‌های تقویتی استفاده کنید.

داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک

در صورت تشدید علائم آرتروز زانو می‌توان از داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک استفاده کرد. پیش از مصرف این داروها بایستی با پزشک مشورت شود چرا که داروهای بدون نیاز به نسخه می‌توانند باعث بروز عوارض ناخواسته شوند.

داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی

داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی به طور مداوم توسط افراد مبتلا به آرتروز زانو مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این داروها که شامل ایبوپروفن، آسپیرین و ناپروکسن هستند، به کاهش التهاب مرتبط با تخریب مفصل کمک می‌کنند و در کاهش هر گونه درد، ورم یا سفتی در قسمت زانو نیز موثر هستند.

در صورت وجود هر گونه مشکل گوارشی، خونریزی یا مشکلات کلیوی بایستی هنگام مصرف داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی احتیاط شود چرا که این داروها می‌توانند باعث بروز عوارض جانبی منفی شوند.

استامینوفن

استامینوفن یا تایلنول یکی از داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک برای درمان آرتروز زانو می‌باشد. این دارو به تسکین درد ناشی از تخریب غضروف بدون بروز عوارض جانبی ناخواسته مرتبط با معده یا کلیه کمک می‌کند. به همین دلیل، امکان دارد این دارو توسط افرادی که قادر به مصرف داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی نیستند، مورد استفاده قرار گیرد.

استامینوفن می‌تواند باعث بروز عوارض منفی بر کبد شود؛ خصوصا اگر بیمار آن را در مقادیر زیاد مصرف کند. به همین دلیل این دارو نباید توسط افراد مبتلا به آسیب‌دیدگی کبد یا افرادی که الکل مصرف می‌کنند، مورد استفاده قرار گیرد.

داروهای تجویزیِ پزشک

داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک ممکن است جهت کاهش علائم آرتروز مفید باشند. ولی در برخی از موارد، این داروها تاثیری در درمان عارضه ندارند و یا برای درمان مشکلات مرتبط با مفصل مناسب نمی‌باشند. در چنین مواردی امکان دارد استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک ضروری باشد. متداول‌ترین این داروها به شرح زیر می‌باشند.

شاید برای شما مفید باشد  طب سوزنی در اصفهان برای تسکین کمردرد، میگرن، کاهش استرس و ...

داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی انتخابی

یکی از انواع داروهایی که در زمان عدم تاثیر داروهای بدون نیـاز به نـسخه پزشـک مـصرف می‌شـوند، داروهـای غیر اسـتروئیدی ضد التهابی انتخابی هستند. این داروها در درمان کوتاه‌مدت علائم آرتروز زانو موثر می‌باشند.

ویژگی‌های داروهـای غیر اسـتروئیدی ضد التهابی انتخابی:

 • مانع از تولید ترکیب محافظ معده به نام پروستاگلاندین نمی‌شوند.  به همین دلیل، این داروها دارای عوارض جانبی منفی گوارشی نمی‌باشند.
 • بر قابلیت انعقاد خون تاثیر نمی‌گذارند، به همین دلیل برای افراد مبتلا به اختلالات خونریزی مناسب هستند.

داروهای مُسکن مخدر

در مواقعی که علائم آرتروز توسط سایر داروها کاهش داده نشوند و یا از جراحی استفاده نمی‌شود، به ندرت امکان دارد پزشک جهت کنترل علائم داروهای مُسکن مخدر را تجویز کند. این نوع داروها که شامل داروهایی مانند اکسی‌کدون و مورفین می‌باشند می‌توانند در کاهش درد مرتبط با آرتروز زانو در برخی از افراد موثر باشند.

داروهای مُسکن مخدر بسیار اعتیادآور هستند و نباید برای مدت زیاد و یا در افرادی که قبلا دچار سوء استفاده از مواد بوده‌‌اند، مصرف شوند. این داروها باید فقط برای تسکین موقت درد در زمان بروز درد شدید استفاده شوند.

داروهای مُسکن مخدر می‌توانند باعث بروز عوارض جانبی زیر شوند:

 • یبوست
 • حالت تهوع
 • اختلال حواس

با توجه به عوارض فوق، این داروها بایستی با احتیاط مصرف شوند.

درمان با تحریک الکتریکی

تحقیقات نشان می‌دهند که درمان با تحریک الکتریکی می‌تواند با استفاده از پالس‌های الکتریکی سبب کاهش درد ناشی از آرتروز زانو شود. این روش در برخی از مواقع توسط متخصص فیزیوتراپی استفاده شده و تجهیزات آن بدون نیاز به نسخه پزشک به صورت آنلاین و یا در مراکز مربوطه قابل خرید هستند.

قدرت پالس‌های الکتریکی از خفیف تا قوی قابل تنظیم می‌باشد. در بیشتر افراد این روش درمانی بدون درد می‌باشد، ولی در برخی از افراد باعث بروز درد می‌شود.

درمان آرتروز زانو در اصفهان با استفاده از تحریک الکتریکی شامل دو نوع می‌باشد: تحریک الکتریکی عصب از راه پوست و یا درمان با میدان الکترومغناطیسی پالسی. این روش برای همه افراد مناسب نمی‌باشد و معمولا همراه با روش‌های دیگر درمان آرتروز مانند رژیم غذایی ضد التهابی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طب سوزنی

طب سوزنی یک روش درمانی مکمل است که می‌توان آن را برای درمان آرتروز زانو مورد استفاده قرار داد.

در این روش، سوزن‌های ظریفی جهت درمان درد آرتروز در قسمت‌های مختلف بدن وارد می‌شوند. طب سوزنی که بر پایه طب سنتی چین به کار برده می‌شود، با تحریک آزادسازی اندورفین در بدن باعث کاهش علائم عارضه می‌شود.

 

طب سوزنی

 

تحقیقات در ارتباط با اثربخشی این روش همچنان ادامه دارد. طب سوزنی امکان دارد سبب بهبود بلندمدت در عملکرد افراد مبتلا به آرتروز مزمن زانو شود، ولی تنها به صورت کوتاه‌مدت باعث تسکین درد می‌شود.

فیزیوتراپی

یکی از موثرترین روش‌های تسکین درد و سفتی مرتبط با آرتروز زانو بدون جراحی، استفاده از فیزیوتراپی می‌باشد.

 

فیزیوتراپی

 

متخصص فیزیوتراپی از تمرین‌های ورزشی مخصوص برای دستیابی به اهداف زیر استفاده می‌کند:

 • تقویت عضلان ران و زانو
 • محافظت از مفصل آسیب‌دیده در اثر آرتروز
 • بهبود دامنه حرکتی زانو توسط افزایش انعطاف‌پذیری عضلات پا

استفاده از فیزیوتراپی در افراد مبتلا به آرتروز زانو بدون بروز عوارض ناشی از مصرف دارو سبب بهبود عملکرد روزانه می‌شود.

تزریق کورتیکو استروئید

تزریق کورتیکو استروئید یک روش متداول برای تسکین درد ناشی از آرتروز زانو می‌باشد. این دارو که درون مفصل آسیب‌دیده تزریق می‌شود، برای کاهش التهاب و تسکین درد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

تزریق کورتیکو استروئید

 

این روش درمانی بسیار موثر می‌باشد ولی اثرات این روش معمولا کوتاه‌مدت هستند. تزریق کورتیکواستروئید در برخی از افراد سبب تسکین بلندمدت شده ولی امکان دارد یک تا دو هفته پس از تزریق، درد دوباره بروز می‌کند. به همین علت، این روش تنها به جهت کنترل علائم برای کوتاه‌مدت استفاده شده و معمولا بیشتر از هر سه ماه یک بار از این روش استفاده نمی‌شود.

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت

اخیرا از تزریق پلاسمای غنی از پلاکت برای درمان آرتروز زانو استفاده می‌شود. این روش شامل مراحل زیر می‌باشد:

 • گرفتن خون از بدن بیمار
 • استفاده از دستگاه سانتریفیوژ برای جداسازی پلاکت‌ها
 • تزریق مواد به دست آمده در زانوی آسیب‌دیده

پلاکت‌ها حاوی پروتئین‌هایی به نام فاکتور رشد هستند که تاثیر زیادی در بهبود بافت دارند. تزریق پلاسمای حاوی فاکتور رشد در ناحیه آسیب‌دیده می‌تواند به کاهش درد مرتبط با آرتروز کمک کند.

شاید برای شما مفید باشد  درمان بیرون زدگی دیسک کمر در اصفهان با چه روش هایی انجام میشود؟

 

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت

 

تحقیقات در ارتباط با تاثیر این روش درمانی همچنان ادامه دارد و به نظر می‌رسد که تزریق پلاسمای غنی از پلاکت در مدت 6 تا 12 ماه پس از تزریق در زانو دارای بیشترین تاثیر می‌باشد.

مکمل روان‌کننده

استفاده از مکمل روان‌کننده می‌تواند بدون نیاز به جراحی سبب تسکین درد شود.

در این روش، ماده‌ای به نام اسید در مفصل زانو تزریق می‌شود. اسید هیالورونیک ماده‌ای روان‌کننده است که به طور طبیعی در مایع سینوویال یا مایع مفصلی اطراف مفاصل بدن یافت می‌شود. تزریق این ماده در مفصل آسیب‌دیده، سبب کاهش اصطکاک و درد مرتبط با حرکت دادن زانو می‌شود.

 

مکمل روان‌کننده زانو

 

تاثیرات این روش درمانی همچنان نامشخص می‌باشد. در حال حاضر به نظر می‌رسد که این روش برای افراد زیر مناسب می‌باشد:

 • افرادی که نمی‌توانند داروی مُسکن مصرف کنند
 • اشخاصی که قادر به استفاده از جراحی نیستند
 • بیمارانی که شدت آرتروز در آن‌ها کمتر باشد

تعویض مفصل زانو

در صورت عدم تاثیر روش‌های دیگر در تسکین درد، امکان دارد به استفاده از جراحی تعویض مفصل زانو نیاز باشد.

در این روش که توسط جراح ارتوپد انجام می‌شود، غضروف آسیب‌دیده در بخش انتهای استخوان‌های تیبیا (درشت‌نی) و فمور (ران) برداشته می‌شود. سپس اجزای فلزی در بخش انتهای دو استخوان زانو محکم شده و یک قطعه پلاستیکی به نام اسپیسر جهت تسهیل حرکت در مفصل، بین آن‌ها قرار داده می‌شود.

این روش در درمان آرتروز زانو بسیار موثر می‌باشد و سبب کاهش درد، بهبود عملکرد و کسب نتیجه موفقیت‌آمیز درمانی می‌شود.

 

جلوگیری از تشدید آرتروز زانو


پس از تشخیص آرتروز زانو، بیماران می‌توانند با ایجاد تغییر در سبک زندگی به کاهش درد  و کاهش سرعت پیشروی آرتروز کمک کنند.

رژیم غذایی ضد التهابی

استفاده از رژیم غذایی حاوی مقادیر زیاد فیبر که شامل میوه و سبزیجات و غلات کامل باشد در موارد زیر موثر است:

 • کاهش التهاب در بدن. التهاب می‌تواند سبب تشدید درد مفصل شود.
 • کاهش وزن (معمولا بدون نیاز به کاهش مقدار مصرف مواد غذایی)

حتی بدون استفاده از رژیم ضد التهابی، کم کردن وزن می‌تواند سبب کاهش التهاب شود. تحقیقات نشان می‌دهند که سلول‌های چربی در بروز التهاب در بدن موثر هستند.

استفاده از کفش پاشنه کوتاه

استفاده از کفش پاشنه کوتاه به بیماران مبتلا به آرتروز زانو پیشنهاد می‌شود. کفش‌های پاشنه بلند در بروز درد ناشی از آرتروز موثر هستند و بیومکانیک مربوط به ایستادن و راه رفتن را تغییر داده و در نتیجه سبب وارد شدن فشار بیشتر بر مفصل زانو می‌شوند. در صورتی که شخص دارای اضافه‌وزن باشد، خطر ناشی از استفاده کفش پاشنه‌بلند افزایش پیدا می‌کند.

کفی طبی

استفاده از کفی طبی می‌تواند سبب کاهش فشار وارد بر زانو و تسکین زانودرد شود. برای مثال، آرتروز زانو می‌تواند در اثر چرخش مچ پا به سمت داخل یا خارج تشدید شود. امکان دارد استفاده از کفی طبی به توزیع  یکنواخت وزن در قسمت پا کمک کند.

ورزش مداوم

ورزش مداوم می‌تواند سبب تقویت و افزایش انعطاف‌پذیری عضلات اطراف زانو شود. ورزش همچنین به افزایش دامنه حرکتی، کاهش روند تخریب غضروف و بهبود درد و ورم کمک می‌کند.

برنامه ورزشی بایستی به تدریج آغاز شود. تمرین‌ها در ابتدا نباید به صورت سنگین انجام شوند و بایستی برای مدت کوتاه (حدود 20 دقیقه) انجام شوند. در هفته‌ها و ماه‌های بعدی بیمار می‌تواند شدت تمرین‌ها را افزایش دهد. اگر زانودرد متوسط و یا شدید باشد، انجام ورزش‌های کم‌برخورد مانند شنا، ایروبیک در آب یا یوگا توصیه می‌شود.

تغییر در نحوه انجام تمرین‌های ورزشی و فعالیت‌های روزانه

ورزش جهت درمان آرتروز زانو روش موثری محسوب می‌شود ولی برخی از فعالیت‌های فیزیکی سبب تشدید علائم آرتروز می‌شوند.  بیمار باید از انجام این فعالیت‌ها خودداری کرده و از ورزش‌هایی استفاده کند که فشار کمتری بر مفصل زانو وارد می‌کنند.

برای مثال:

 • افرادی که تمایل به انجام فعالیت‌های پرُ برخورد مانند فوتبال دارند می‌توانند از ورزش‌هایی مانند یوگا، دوچرخه‌سواری یا شنا استفاده کنند.
 • افراد باغبان می‌توانند از گلدان‌های با پایه بلند استفاده کنند. در این حالت شخص کمتر به خم شدن و زانو زدن نیاز پیدا می‌کند.

در صورت عدم تاثیر روش‌های فوق در کاهش علائم آرتروز زانو، امکان دارد پزشک مصرف دارو، تزریق یا جراحی را به شخص توصیه کند.

سایر مقالات

زنبیل خرید