درمان آرتروز شانه در اصفهان با روش های نوین و بدون جراحی

خانه » مقالات » درمان آرتروز شانه در اصفهان با روش های نوین و بدون جراحی

بعد از مفصل ران و زانو، شانه سومین مفصلی است که بیشتر تحت تأثیر آرتریت قرار می‌گیرد.با این حال، مانند مفصل ران و زانو، از دست دادن غضروف که مشخصه آرتریت شانه است اغلب منبع درد شدید، عملکرد محدود، سفتی مفاصل و کاهش قابل توجه کیفیت زندگی است. در حالی که هیچ درمانی برای آرتریت وجود ندارد، درمان‌های زیادی، چه غیر جراحی و چه جراحی، وجود دارد که باعث می‌شود علائم به خوبی درمان شوند و شیوه زندگی فعال برای بیماران حفظ شود.

به عنوان مثال، کار با فیزیوتراپیست می‌تواند به شما در هدف قرار دادن مناطق دردناک و بهبود دامنه حرکتی کمک کند و به عملکرد مفصل کمک کند و در نتیجه درد کمتری را تجربه کنید.

پس از ارزیابی اولیه جامع، دکتر ستاره روحانی مداخلات فیزیوتراپی شخصی و گزینه‌های درمانی خاص را توسعه داد. این تکنیک‌های جامع و جلسات درمانی هدفمند به منظور کاهش سریع و موثر علائم است.

اکثر برنامه‌های درمانی شامل حرکات کششی، ماساژ درمانی دستی و تمرینات تقویتی است. همچنین ممکن است تمرینات بازآموزی وضعیتی را دریافت کنید تا مطمئن شوید که نحوه نشستن و ایستادن فشار ناخواسته بر روی شانه آسیب دیده وارد نمی‌کند.

درمان کلی به منظور بازیابی تحرک از دست رفته، کاهش درد و سفتی است. با گذشت زمان، می‌توانید به سطح قبلی عملکرد خود بازگردید. این تغییرات مثبت شما را قادر می‌سازد تا پس از بهبودی به سرگرمی‌ها و فعالیت‌های ورزشی مورد علاقه خود بپردازید. همچنین خطر تعویض شانه یا جراحی را کاهش می‌دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی درمان آرتروز شانه و یا برای رزرو نوبت در مطب دکتر ستاره روحانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، با شماره تلفن‌های 03132330382 تماس حاصل فرمایید.

 

انواع و علل آرتروز شانه


شایع‌ترین نوع آرتریت که شانه را درگیر می‌کند عبارتند از:

 • آرتروز: شبیه به مفصل ران و زانو، این نوع آرتروز “ساییدگی و پارگی” نیز نامیده می‌شود و احتمالاً به عنوان ترکیبی از ژنتیک و افزایش نیروها در مفصل ایجاد می‌شود. غضروف ترکیب شیمیایی معمولی خود را از دست می‌دهد و دچار پارگی و فرسودگی می‌شود و در نهایت ناپدید می‌شود. بدون این پوشش محافظ، استخوان‌های زیرین خرد می‌شوند و باعث درد می‌شوند.
 • آرتریت التهابی: در شرایطی مانند آرتریت روماتوئید، عوامل متعددی که اغلب با سیستم ایمنی بدن ارتباط دارند، منجر به التهاب پوشش مفصلی می‌شود و در نهایت سطوح غضروف را از بین می‌برد. خوشبختانه درمان دارویی بسیاری از انواع آرتریت‌های التهابی پیشرفت‌های فوق العاده‌ای داشته است و نیاز به درمان جراحی تا حد زیادی کاهش یافته است.
 • آرتروپاتی پارگی روتاتور کاف: این مرحله انتهایی شامل پارگی‌های بسیار بزرگ تاندون روتاتور کاف است. محل تلاقی چهار ماهیچه که ثابت می‌شوند و حرکت کننده اصلی مفصل شانه هستند که بدون درمان رها شده‌اند. در حالی که پارگی‌های بزرگ تاندون روتاتور کاف غیر معمول است، تخمین زده می‌شود که 4 درصد از بیماران با پارگی روتاتور کاف بدون درمان دچار آرتروپاتی پارگی کاف می‌شوند. درمان آرتروز شانه ناشی از آرتروپاتی پارگی کاف می‌تواند بسیار دشوار باشد، زیرا در نتیجه آسیب به تکیه گاه بافت نرم مفصل و همچنین سطح مفصل ایجاد می‌شود.
 • استئونکروز (نکروز آواسکولار): یک وضعیت غیرمعمول که در آن خون رسانی به استخوان تشکیل دهنده گوی شانه قطع می‌شود و منجر به مرگ و فرو ریختن قسمتی از استخوان می‌شود. با از دست دادن حمایت استخوانی، غضروف پوشاننده تحت تأثیر نیروهایی قرار می‌گیرد که باعث آسیب دیدن غضروف نیز می‌شود.
 • آرتریت پس از سانحه: این می‌تواند ناشی از شکستگی باشد که در آن سطح غضروف در زمان شکستگی استخوان آسیب می‌بیند. در نهایت، این آسیب می‌تواند باعث فرسوده شدن و از بین رفتن سطح غضروف شود.
شاید برای شما مفید باشد  مگنت تراپی در اصفهان برای تسکین درد آرتروز، ستون فقرات و مفاصل

علل آرتروز شانه

علائم آرتروز شانه چیست؟


همانند سایر مفاصل، شایع‌ترین علامت آرتریت شانه درد در حین فعالیت است. با گذشت زمان، درد می‌تواند در حالت استراحت رخ دهد و حتی ممکن است خواب را مختل کند. با از بین رفتن غضروف، مفصل سفت می‌شود، دامنه حرکت را کاهش می‌دهد و فعالیت را محدود می‌کند و اغلب باعث تداخل حتی در شایع‌ترین کارهای زندگی روزمره مانند لباس پوشیدن، دست زدن به اشیا و حتی بهداشت شخصی می‌شود. با از بین رفتن حرکت مشترک، وظایفی مانند رانندگی، فعالیت ورزشی، کارهای خانه و حتی نوشتن و کار با رایانه نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد. درد اغلب در پشت شانه متمرکز است اما معمولاً در تمام طول بازو تا آرنج احساس می‌شود.

شاید ناتوان کننده‌ترین علامت برای اکثر مردم، از دست دادن خواب باشد زیرا یافتن موقعیت راحت در طرف آسیب دیده یا بی‌تاثیر، اغلب دشوار می‌شود.

حرکت غالباً شدیداً تحت تأثیر قرار می‌گیرد و ممکن است با ترک خوردن (کرپیتوس) همراه باشد، زیرا استخوان‌ها به یکدیگر مالیده می‌شوند.

ارزیابی پزشک


با پیشرفت علائم آرتریت شانه، معاینه اغلب سفتی یا از دست دادن حرکت را نشان می‌دهد. ممکن است قدرت تحت تأثیر قرار گیرد و هنگام حرکت بازو، کرپیت ایجاد شود.

معمولاً اشعه ایکس میزان از دست دادن غضروف مفصلی و وجود آرتروز را نشان می‌دهد. با از بین رفتن غضروف، فضا با اشعه ایکس باریک می‌شود. علاوه بر این، خار استخوان (استئوفیت) که در اطراف حاشیه مفصل ایجاد می‌شود، اغلب در برخی از انواع آرتریت دیده می‌شود.

سی تی اسکن یک مطالعه کامپیوتری است که ممکن است برای ترسیم استخوان مفصل شانه با جزئیات بیشتر مورد استفاده قرار گیرد، در حالی که اسکن MRI آزمایشی است که در آن یک سیم پیچ مغناطیسی روی ناحیه مورد مطالعه قرار می‌گیرد. این اطلاعات در مورد استخوان و غضروف را ارائه می‌دهد اما بیشترین کاربرد را در نشان دادن وضعیت بافت‌های نرم اطراف، به ویژه ماهیچه‌ها و تاندون‌های شانه دارد.

شاید برای شما مفید باشد  عمل دیسک کمر با لیزر: مزایا، دوره نقاهت و عوارض

درمان


همانطور که در هر مفاصل دیگری اتفاق می‌افتد، درمان اولیه آرتروز شانه معمولاً غیر جراحی است. این ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • اصلاح فعالیت: اجتناب از فعالیت‌هایی که بیشترین فشار را روی بازوها وارد می‌کند، کاهش وزنه‌ای که توسط بازوی درگیر شده است و تلاش برای تغییر فعالیت‌های ورزشی به مواردی که ممکن است فشار کمتری بر بازوی درگیر وارد کند.
 • گرمای مرطوب ممکن است باعث راحتی بیشتر بازو شود.
 • فشار آوردن شانه سه یا چهار بار در روز ممکن است به کاهش التهاب کمک کند.

درمان آرتروز شانه

 • داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن، ناپروکسن یا آسپرین می‌توانند داروهای بدون نسخه موثر باشند. این داروها می‌توانند معده را تحریک کنند و اکثر مردم باید آن‌ها را همراه با غذا مصرف کنند. داروهای ضد التهابی تجویزی نیز در دسترس هستند و ممکن است در دوزهای مناسب‌تر، عوارض جانبی کمتری داشته باشند و بهتر تحمل شوند.
 • مکمل‌های غذایی مانند گلوکوزامین یا کندرویتین سولفات. در حالی که برخی از بیماران با این موارد تسکین می‌یابند، شواهد علمی کمی در مورد نقش یا ارزش مکمل‌های غذایی در درمان آرتریت وجود دارد. علاوه بر این، FDA این مکمل‌ها را تنظیم نمی‌کند و ممکن است تداخلاتی با سایر داروهایی که مصرف می‌کنید وجود داشته باشد. قبل از مصرف مکمل‌های غذایی مشورت با پزشک توصیه می‌شود.
 • تزریق کورتیکواستروئیدها (کورتیزون) ممکن است به درمان التهاب داخل مفصل کمک کند. در حالی که اغلب تزریق مشترک کورتیزون با خطر کمی همراه است اما اثرات آن، در صورت مثبت بودن، ممکن است طولانی مدت نباشد.
 • علاوه بر این، بیماران مبتلا به دیابت ممکن است پس از تزریق کورتیزون برای مدت زمان متفاوتی افزایش قند خون را مشاهده کنند.
 • تزریق چسبناکی: این ترکیبات مصنوعی مانند هیالورونیک اسید و مشتقات آن از نظر ساختاری شبیه مایع معمولی مفصل هستند. آن‌ها به منظور افزایش روانکاری مفصل به داخل مفصل تزریق می‌شوند. این ترکیبات گران هستند و فقط برای استفاده در زانو، مفصلی که بیشترین تجربه پزشکی در آن به دست آمده است، تأیید شده‌اند. اطلاعات کمی در مورد نقش این ترکیبات در درمان آرتریت شانه وجود دارد.

درمان آرتروز شانه

فیزیوتراپی چگونه به آرتروز شانه کمک می‌کند؟

وقتی فردی دچار آرتریت شانه می‌شود ، اولین درمان توصیه شده فیزیوتراپی است. درمان‌های زیر می‌تواند به کاهش درد آرتروز شانه، بهبود حرکت و افزایش استفاده از شانه برای فعالیت‌های روزانه کمک کند. آن‌ها ممکن است زمان را تا زمان نیاز به جراحی طولانی کنند یا به شما در اجتناب از آن کمک کنند.

 • بهبود تحمل فعالیت‎های روزانه. فیزیوتراپ شما با شما همکاری می‎کند تا شما در انجام کارهای روزانه خود بازگردید. فقط تغییر حالت بدن می‌تواند فشار و نیروهای مفصل را کاهش داده و به کاهش درد آرتروز شما کمک کند. او ممکن است استفاده از روش‌های فیزیوتراپی مانند سرما و گرما را توصیه کند، به شما در مورد حرکت مناسب آموزش دهد و به شما کمک کند فعالیت‌های خود را برای کنترل درد تغییر دهید.
 • بهبود تحرک شانه. فیزیوتراپیست شما می‌تواند راه‌هایی را برای بازگرداندن حرکت شانه (دامنه حرکتی) توصیه کند. حرکات کششی می‌تواند ماهیچه‌ها و رباط‌های سفت شده را طولانی کرده و وضعیت و حرکت شما را بهبود بخشد. بسیج مفصل شانه ممکن است به بهبود حرکت و تسکین درد آرتروز شما کمک کند. فیزیوتراپیست شما ممکن است به آرامی شانه شما را حرکت دهد (درمان دستی)، برای کشیدن رباط‌ها به گونه‌ای که کشش معمولی یا حرکات بازو انجام نمی‌دهد.
 • بهبود قدرت ماهیچه‌های خود. تقویت عضلات روتاتور کاف می‌تواند اصطکاک ناشی از مالش سطوح ناهموار آرتروز مفصل شانه به یکدیگر را کاهش دهد. حمایت از ماهیچه‌هایی که وضعیت شما را حفظ می‌کنند می‌تواند به کاهش نیروهای وارد بر مفصل شانه کمک کند.
شاید برای شما مفید باشد  شاک ویو تراپی در اصفهان برای درمان خارپاشنه، دردهای عضلانی و ...

فیزیوتراپی شانه

درمان جراحی آرتروز شانه چیست؟

اگر درمان غیر جراحی موثر نباشد، پزشک ممکن است گزینه های جراحی را مورد بحث قرار دهد:

آرتروسکوپی

این یک عمل کم تهاجمی است که نیاز به بیهوشی دارد و در آن یک دوربین کوچک در داخل مفصل از طریق یک برش کوچک قرار می‌گیرد. از طریق یک برش دیگر، می‌توان ابزارهای کوچکی را داخل مفصل برای دستکاری بافت آورد.

آرتروسکوپی شانه برای برداشتن قطعات شل غضروف و استخوان در مفصل (دبریدمان) ممکن است در آرتریت اولیه نقش داشته باشد، زمانی که آسیب کمی به سطح مفصل وارد شود. این کار آرتروز را از بین نمی‌برد اما می‌تواند در برداشتن قطعات شل بافت که محرک هستند مفید باشد. مزایای آن ممکن است حداقل باشد، زیرا بیمار تحت عمل جراحی و بیهوشی قرار می‌گیرد و اساساً نقشی در درمان موثر علائم در هنگام پیشرفت آرتریت ندارد.

تعویض شانه

تعویض شانه عملی شبیه به تعویض مفصل ران یا تعویض مفصل زانو است که در آن ایمپلنت‌های ساخته شده از پلاستیک و فلز برای ایجاد سطوح جدید مفصل قرار می‌گیرند. در حین این عمل که مانند تمام جراحی‌های باز نیاز به برش دارد، توپ مفاصل برداشته می‌شود و یک توپ فلزی (پروتز) که به یک ساقه فلزی که داخل استخوان بازو است بالا می‌آید متصل می‌شود و بالای مخروط می‌نشیند. حفره مفصلی توسط یک سوکت پلاستیکی صاف پوشانده شده است که پروتز نیز نامیده می‌شود. این توپ فلزی صاف است که روی سوکت پلاستیکی صاف حرکت می‌کند و درد را تسکین می‌دهد.

توانبخشی بعد از جراحی

از آنجایی که شانه دارای وسیع‌ترین دامنه حرکتی در هر مفصل بدن است، بهبودی از آسیب، آسیب یا جراحی اغلب با توانبخشی و فیزیوتراپی به منظور بهبود یا حفظ حرکت یا تقویت قدرت انجام می‌شود.

سایر مقالات

زنبیل خرید