درمان خارپاشنه در اصفهان ( درمان سریع و قطعی با/بدون جراحی)

خانه » مقالات » درمان خارپاشنه در اصفهان ( درمان سریع و قطعی با/بدون جراحی)

به طور خلاصه، خار پاشنه یک رشد استخوانی در لبه یک استخوان است که در علم پزشکی به آن اوستئوفیت می­گویند. به طور معمول، خارهای استخوانی درجایی ایجاد می­شوند که دو یا چند استخوان به هم میرسند و میتوانند در بسیاری از مناطق دیگر بدن غیر از پاشنه پا نیز ایجاد شوند.

خار پاشنه می­تواند در پشت یا پایین پاشنه به وجود آید. طبق آنچه که در عکسبرداری با اشعه ایکس قابل مشاهده است، خار پاشنه ½ یک اینچ به سمت جلو گسترش پیدا می­کند. اگرچه خار پاشنه پا همیشه به التهاب تاندون کف پا (فاشیا پلانتار) مرتبط نمی­باشد، اما گاهی اوقات این دو علت و معلول یکدیگر هستند.

خار پاشنه ممکن است بدون درد یا همراه با درد باشد. در حالی که 10% از افراد جامعه با خار پاشنه دست به گریبان هستند – غالباً تعداد زیادی از آنها را دوندگان و ورزشکاران تشکیل می­دهند- اما همه کسانی که خار پاشنه دارند دچار درد نمی­شوند. ما در مورد خار پاشنه پا، علت ایجاد آن و راه­های درمان درد صحبت خواهیم کرد.

احتمالاً وقتی در این شرایط قرار می­گیرید، دوست دارید هرچه سریع تر خار پاشنه خود را درمان کنید مخصوصاً اگر درد داشته باشید.

در مواقعی که درد خارپاشنه غیر قابل تحمل باشد، پزشک برای تسکین درد و کاهش تورم داروهای استروئید تجویز می­کند. بعلاوه، چند جلسه فیزیوتراپی برای کاهش درد کف پا بسیار مؤثر خواهد بود، مخصوصاً وقتی کل روز یا چندین هفته و ماه درد می­کشید.

همچنین متخصص تجهیزات پزشکی درج های ارتوپدی یا کفی­ های پشتیبان در اختیار شما قرار می­دهد، وقتی آنها را داخل کفش خود قرار میدهید، پاها تعادل پیدا می­کنند و درد خار پاشنه، هنگام انجام فعالیتهای عادی مانند رفتن به محل کار و پیاده روی را کمتر می­کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی درمان خار پاشنه در اصفهان و یا برای رزرو نوبت در مطب دکتر روحانی، با شماره تلفن های 03132330382 تماس حاصل فرمایید

علل ایجاد خارپاشنه


متأسفانه، اگر دونده یا ورزشکار هستید، به دلیل دویدن یا پریدن زیاد احتمال اینکه به خار پاشنه دچار شوید زیاد است. خار پاشنه از تجمع رسوبات کلسیم روی استخوان پاشنه پا ایجاد می­شود.

فشار بر عضلات و رباط­های پا، از جمله تاندون آشیل، کشیدگی تاندون کف پا (اگرچه نیاز نیست خار پاشنه و فاشیای کف پا متأسفانه، اگر دونده یا ورزشکار هستید، خار پاشنه پا برای شما بیشتر رایج است اگر شما دویدن یا پریدن زیادی انجام می دهید.

اگر راه رفتن شما به گونه­ ای است که باعث می­شود فشار بیشتری به پاشنه و استخوان پاشنه شما وارد شود، اگر زیاد روی سطوح سخت مانند آسفالت و بتن میدوید، اگر اضافه وزن دارید یا کفش­های نامناسبی می­پوشید که از پاهای شما به قدر کافی پشتیبانی نمی­کنند، بیشتر در معرض خار پاشنه هستید.اگر راه رفتن غیرمعمولی دارید که فشار بیشتری به پاشنه و استخوان پاشنه شما وارد می کند ، بیشتر روی سطوح سخت مانند آسفالت و بتن دویده اید ، اضافه وزن دارید یا کفش های نامناسب می پوشید ، بیشتر در معرض خار پاشنه هستید.

شاید برای شما مفید باشد  دلیل استفاده از نوار عصب و عضله چیست؟

التهاب تاندون کف پا ممکن است باعث خار پاشنه شود، اما اگر دیابت دارید، بیشتر روز خود را ایستاده می­گذرانید، قوس­­ کف پای کم و زیاد دارید یا مسن هستید، در معرض ابتلا به خار پاشنه هستید.

از کجا بفهمم خار پاشنه دارم؟


واقعیت این است که شما ممکن است از وجود خار پاشنه خود مطلع نباشید چون این عارضه همیشه با درد همراه نیست. با این حال، ممکن است هنگام فعالیت بدنی مانند دویدن، دویدن و راه رفتن درد ناشی از خارپاشنه را تجربه کنید.

 

وجود خارپاشنه

 

درد خار پاشنه به این صورت ممکن است احساس شود، که از همان لحظه­ ای که از خواب بیدار می­شوید انگار یک چاقو به کف پای شما فرو می­رود و با گذشت روز به یک درد مبهم تبدیل می­شود. به عبارت دیگر، درد در ابتدا شدید است و کم کم به دردی مبهم تبدیل می­شود.

اگر بعد از مدتی نشستن مانند کار در تمام روز یا مدتی رانندگی در ماشین از جای خود بلند شوید، ممکن است دوباره در طول روز درد شدیدی را احساس کنید. بعد از ورزش یا انجام یک فعالیت بدنی نیز درد شدید خواهید بود.

یک روش خوب برای اینکه بفهمید خار پاشنه دارید، این است که پاشنه پا را لمس کنید و ببینید آیا احساس حساسیت یا درد شدید می­کنید. اگر هر بار که راه میروید دچار درد و ناراحتی می­شوید (حتی اگر با گذشت روز دردش کاهش پیدا کند)، احتمالاً خار پاشنه دارید.

تشخیص


متخصص ارتوپد برای بررسی وجود برجستگی های سفتی در استخوان پاشنه و کف پا این قسمت­ها را معاینه می­کند. سپس، با استفاده از عکسبرداری با اشعه ایکس ساختار، قوس سطح زیرین و وجود احتمالی زائده‌های استخوانی مورد بررسی قرار می­گیرد.

پزشک متخصص پا نیز توانایی ایستادن طولانی مدت و همچنین قدرت و تکیه گاه پاها هنگام راه رفتن، دویدن و متعادل کردن بدن روی یک پا را مورد آزمایش قرار می­دهد.

در صورتی که بیمار درد زیادی را در هر دو پا تجربه کند، برای ارزیابی وجود بیماری­های ناتوان کننده مانند آرتریت و پوکی استخوان آزمایش خون انجام می­شود.

چگونه خار پاشنه درمان می­شود


خوشبختانه، با درمان­ های ساده و محافظه کارانه می­توانید خار پاشنه خود را درمان کنید، بیش از 90% مردم برای خلاص شدن از خار پاشنه اصلاً به جراحی نیاز ندارند.

استراحت و کمپرس یخ

اگر مدت طولانی است که به خار پاشنه مبتلا هستید، دلیلش می­تواند فعالیت بیش از حد در یک دوره کوتاه مدت باشد، از این جهت تنها چیزی که نیاز دارید استراحت کردن و استفاده از کمپرس یخ است. چه بهانه ای بهتر از این که روی کاناپه دراز بکشید و سریال تماشا کنید.

شاید برای شما مفید باشد  درمان سرخوردگی مهره کمر

اگر می­خواهید درد پاشنه و درد کف پایتان بیشتر کاهش پیدا کند بهتر است از کمپرس یخ استفاده کنید. دو روز در محل درد کمپرس یخ بگذارید، اما اگر درد اصلاً از بین نرفت، بهتر است از روش دیگری برای کاهش آن استفاده نمایید.

استفاده از کفش­های طبی 

پوشیدن کفش­های نامناسب از علل دیگر ابتلا به خار پاشنه است. بهتر است کفشی خریداری کنید که به کاهش درد پاشنه شما کمک می­کند. کفش­ها باید کفی ضربه گیر و پاشنه استاندارد مناسب داشته و تا حدی انعطاف پذیر باشند.

کفش­هایی که با آنها احساس راحتی بیشتری می­کنید کمترین آسیب را به پاهایتان می­زنند. بنابراین، با خریدن کفش­هایی که اجزای پاهایتان را در وضعیت متعادل قرار می­دهند احساس متفاوتی را تجربه خواهید کرد.

درباره بهترین نوع کفش برای درمان خارپاشنه از پزشک کمک بگیرید.

استفاده از درج 

شاید کفشتان مناسب باشد ولی قطعاً به چند لوازم کمکی نیاز دارید.

 

درج برای خارپاشنه

 

می­توانید از کفی­ هایی که به عنوان ضربه­ گیر اطراف خار پاشنه عمل می­کنند یا کفی­ هایی که با بالا بردن پاشنه پا، فشار روی تاندون آشیل را کاهش می­دهند، استفاده کنید.

متخصص درمان خارپاشنه، بهترین نوع ارتز و کفی را برای شما تجویز می­کند.

داروهای ضد التهابی

مثل همیشه ممکن است بتوانید مشکل را به سادگی با مصرف برخی داروهای ضدالتهاب مانند استامینوفن، ایبوپروفن یا ناپروکسن برطرف کنید. همچنین میتوانید در کنار آن، استراحت کنید و روی پاشنه پای خود کمپرس یخ قرار دهید.

بستن کف پا برای استراحت دادن به عضلات

اگر استراحت و استفاده از کمپرس یخ را امتحان کردید ولی درد کاهش پیدا نکرد و نمی­خواهید برای خریدن یک کفش جدید به دردسر بیفتید، می­توانید نوار کینزیولوژی را امتحان کنید، این نوار به کاهش درد و بهبود سریع شما کمک خواهد کرد.

استفاده از اسپلینت شبانه

اگر درد خار پاشنه به تاندون فاشیا پلانتار مرتبط باشد، می­توانید از یک اسپلینت شبانه استفاده کنید، چون به آرامی فاشیا پلانتار و تاندون آشیل را در شب دچار کشیدگی می­کند و باعث می­شود هنگام بیدار شدن درصبح درد کمتری داشته باشید.

شوک درمانی

در صورتی که درمان محافظه کارانه جواب نداد، می­توانید به شوک درمانی فکر کنید. شوک درمانی به کاهش درد کلسیمی شدن کمک می­کند؛ اما شوک درمانی همیشه خار پاشنه را از بین نمی­برد، بلکه اندازه و شکل آن را تغییر می­دهد. با این روش، بدون جذب دوباره خار درد به شدت کاهش پیدا می­کند.

انجام حرکات کششی ساق پا و کف پا

ممکن است بخواهید برای تقویت عضلات کف و ساق پا چند حرکت ورزشی انجام دهید. چون برخی از قسمت­های بدن­تان ضعیف است، ورزش کردن ممکن است به شما آسیب بزند. پس بهتر است برای جلوگیری از آسیب، حرکات کششی را به ورزش­های روزانه خود اضافه کنید.

حرکت کششی ایستاده

مقابل دیوار بایستید و دستهایتان را به آن فشار دهید. یکی از پاها را جلوتر قرار دهید، زانوی پای جلو را خم کرده و زانوی پای عقب را صاف نگه دارید. تا زمانی که در پای عقب احساس کشیدگی اندکی احساس کنید دست­های خود را به دیوار فشار دهید.

شاید برای شما مفید باشد  درمان آرتروز شانه در اصفهان با روش های نوین و بدون جراحی

 

حرکت کششی ایستاده برای خارپاشنه

 

این حرکت کششی را حداقل 2 بار در روز – یک بار صبح و یک بار عصر- انجام دهید به هر میزان که احساس راحتی می­کنید می­توانید این حرکت را تکرار کنید.

حرکت کششی با حوله

برای انجام این حرکت به یک حوله نیاز دارید. راحت کف زمین (یا برای راحتی بیشتر روی یک صندلی) بنشینید و حوله را به صورت طولی زیر قوس یکی از پاهایتان قرار دهید. هر دو طرف حوله را با دست بگیرید – هر طرف را با یک دست- به آرامی پا را به طرف خود بکشید.

 

حرکت کششی برای خارپاشنه

 

15 تا 30 ثانیه نگه دارید سپس پا را عوض کنید. این حرکت را 3 بار تکرار کنید و مطمئن شوید که هر بار کف پا را به آرامی به سمت خود می­کشید. باید کشش آرام و نه شدید باشد.

درمان پزشکی خار پاشنه

در صورتی که هیچ کدام از روش­های بالا جواب نداد، باید سراغ درمان پزشکی بروید و مطمئناً پزشک شما در این زمینه با شما صحبت خواهد کرد. قبل از ویزیت حتماً او را درجریان اقداماتی که درخانه انجام دادید قرار دهید.

تزریق کورتیزون

اگر التهاب کاهش نیافته باشد، پزشک ممکن است کورتیکواستروئید را برای کمک به کاهش التهاب و کمک به روند بهبود و بهبودی توصیه کند. اگرچه این یک راه حل دائمی نیست.

 

کورتیزون برای خارپاشنه

 

به طور معمول، شما نمی­توانید تزریق کورتیزون را بیش از شش هفته یک­بار انجام دهید و بهتر است که بیش از 3-4 بار در سال آنها را تزریق نکنید. ممکن است دچار عوارض جانبی مانند آسیب غضروف، ضعیف شدن یا پارگی تاندون یا عفونت مفصل شوید.

خوشبختانه شانس ابتلا به این عوارض جانبی با دوزهای بیشتر و تعداد دفعات بیشتر افزایش می­یابد، بنابراین تزریق یک دوز با عوارض جانبی چندانی همراه نخواهد بود. با این حال، در مورد هر گونه نگرانی حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

جراحی

اگر تمام روش­های فوق به شکست خورد و به مدت 9 تا 12 ماه روش­های درمانی متعددی را امتحان کردید، احتمالاً به جراحی نیاز دارید. معمولا جراح، یا خار پاشنه را برمی­دارد یا تاندون فاشیا پلانتار را آزاد می­کند.

جراحی را نمی­توان برای هر بیماری انجام داد، از این جهت پزشک متخصص باید مطمئن شود آزمایشات قبل عمل را انجام داده­ اید. عود درد پاشنه (چیزی که سعی دارید از آن خلاص شوید)، بی­حسی مداوم و ایجاد اسکار جز ریسک­ های این عمل هستند.

سخن پایانی


در پایان باید گفت، تحمل درد پاشنه­ ای که با آن راه می­روید اصلاً خوشایند نیست، خوشبختانه برای خلاص شدن از این درد می­توانید دنبال راه چاره باشید!

خبر خوب این است که شما می­توانید این کار را در خانه انجام دهید، از این جهت نمی­تواند چیزی بیشتر از خرید یک جفت کفش مناسب یا مصرف ایبوپروفن باشد.

سایر مقالات

زنبیل خرید