درمان پوکی استخوان در اصفهان (طب فیزیکی و توانبخشی، دارو و …)

خانه » مقالات » درمان پوکی استخوان در اصفهان (طب فیزیکی و توانبخشی، دارو و …)

پوکی استخوان وضعیتی است که در آن استخوان ها شروع به کاهش تراکم می‌کنند، ضعیفتر می‌شوند، ضعیف و شکننده تر می‌شوند و احتمال شکستگی بیشتر می‌شود. این وضعیت در افراد پا به سن گذاشته و بزرگسالان مسن تر شایع است. احتمال ابتلا زنان به پوکی استخوان چهار برابر بیشتر از مردان است. در حال حاضر، در ایالات متحده آمریکا، تخمین زده می‌شود تقریباً ۵۴ میلیون نفر از مردم دچار پوکی استخوان هستند.

خوشبختانه، گزینه هایی برای درمان وجود دارند از جمله ورزش‌درمانی، که می‌تواند کمک کند استخوان ها قوی تر شود و عوارض بیماری کاهش پیدا کند. این مقاله راه هایی را مطرح می‌کند که شما می‌توانید پوکی استخوان خود را بواسطه ورزش‌درمانی درمان کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی درمان پوکی استخوان و یا برای رزرو نوبت در مطب دکتر ستاره روحانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، با شماره تلفن های 03132330382 تماس حاصل فرمایید.

در حالیکه پوکی استخوان، بیماری ای بسیار رایج است، می‌تواند به شکل مؤثری هم درمان شود. علی‌الخصوص زمانی که زود تشخیص داده شود. در حالیکه فهمیدن اینکه استخوان های شما استحکام خودشان را از دست داده اند می‌تواند ترسناک باشد، ورزش‌درمانی، در کنار سایر درمان ها، می‌تواند به شما کمک کند سلامت استخوان خود را کنترل و مدیریت کنید و شانس و احتمال شکستگی را کاهش دهید.

اگر شما هر یک از فاکتور های خطر ابتلا به پوکی استخوان را دارید، بواسطه صحبت با اولین پزشک خود پیرامون مشاهده و نظارت بر تراکم استخوان هایتان در همان حینی که در حال پیر شدن هستید، از این امر (که پوکی استخوان دارید یا نه) مطمئن شوید. با دنبال کردن یک پروتکل غربالگری جامع، پزشک شما خواهد توانست پیشرفت (بیماریِ) شما را مشاهده کند و شما را در جهت درمانی که کاملاً برای شما مناسب است، راهنمایی کند

بررسی مختصر و مفید پوکی استخوان


استخوان های بدن شما حاوی منافذ یا سوراخ های میکروسکوپی است که کمک می‌کند هر فشاری که به آنها وارد می‌شود را تحمل کنند و بپذیرند؛ اما افرادی که دارای پوکی استخوان هستند، این منافذ استخوانی بزرگتر می‌شوند، باعث می‌شوند استخوان نازک تر شود، بیشتر شکننده شود واحتمال بیشتری برای شکستگی وجود دارد.

استخوان ها، ارگانیسم و موجود زنده ای هستند و بدن برای اینکه آنها را قوی و محکم نگه دارد، باید مدام آنها را بوسیله کلسیم و دیگر مواد مغذی بازسازی کند. در افرادی که به پوکی استخوان دچارند، این بازسازی کردن استخوان ها، بخاطر شکستگی و از بین رفتن استخوان ها، عقب می افتد و در طول زمان توده استخوانی از بین میرود.

بعضی از افراد به نسبت بقیه، احتمال بیشتری برایشان وجود دارد که دچار پوکی استخوان شوند که شامل این افراد می‌شود:

 • افراد بالای پنجاه سال
 • زنان یائسه (بخاطر از دست دادن استروژن)
 • افرادی که سیگار میکشند
 • افرادی که دچار بیماری سلیاک یا سندروم روده تحریک پذیر هستند (به دلیل جذب بد مواد مغذی)
 • زنان نژاد قفقازی و آسیایی
 • افراد لاغر یا ریز اندام
 • افرادی که مشکلات تیروئید، پاراتیروئید یا کلیه دارند
 • بیمارانی که تحت درمان طولانی مدت با داروهای استروئیدی، درمان هورمونی، یا پرتودرمانی بوده‌اند
شاید برای شما مفید باشد  عمل دیسک کمر با لیزر: مزایا، دوره نقاهت و عوارض

پوکی استخوان که معمولاً بیماری خاموش نامیده می‌شود، اغلب اصلاً هیچ علامتی ندارد. در واقع، بسیاری از مردم نمی‌دانند این بیماری را دارند. متأسفانه، در حینی که بیماری پیشرفت می‌کند، ممکن است علائم مختلفی ایجاد کند، از جمله:

 • کاهش وزن با وجود افزایش سن
 • حالت کیفوتیک یا افتاده شدن حالت بدن (قوز کمر)
 • با سختی نفس کشیدن (به دلیل تغییرات وضعیتی که ظرفیت ریه شما را محدود می‌کند)
 • شکستگی های مکرر و مداوم استخوان
 • درد

تشخیص


 بخاطر اینکه پوکی استخوان بیماری ای بسیار شایع است، اکثر پزشکان وقتی افراد به سن میانسالی نزدیک می‌شوند، شروع به بررسی آن می‌کنند. این ارزیابی معمولاً شامل یک آزمایش معمولی تراکم مواد معدنی استخوان (که همچنین به عنوان اسکن DEXA شناخته می‌شود) می‌شود. این آزمایش از اشعه ایکس برای تجسم استخوان های شما و اندازه گیری قدرت نسبی آنها استفاده می‌کند.

 نمرات استاندارد شده در این آزمایش به پزشک شما کمک می‌کند تا وضعیت فعلی تراکم استخوان را تعیین کند. یک آزمایش یا تست T-Score تراکم استخوان شما را با یک فرد 30 ساله که از نظر جنسیت شبیه شماست، مقایسه می‌کند. نمره T بیشتر از (1) طبیعی و عادی تلقی می‌شود. نمره T (-1) تا (2.5-) استئوپنی (تراکم استخوانی پایین) در نظر گرفته می‌شود و نمره T کمتر از (2.5-) وجود پوکی استخوان و درصد آن را نشان می‌دهد.

تست Z-Score تراکم استخوان شما را با سایرین، که قومیت و جنسیت شبیه شما دارند، مقایسه می‌کند. نمره Z کمتر از (1.5-) این نگرانی را ایجاد می‌کند که غیر از پیری، عوامل دیگری نیز ممکن است در پوکی استخوان مؤثر باشند  این عوامل ممکن است شامل ناهنجاری های تیروئید، تغذیه نامناسب، داروها و کشیدن دخانیات باشد اما محدود به همین ها نمیشود (عوامل دیگری هم مؤثر هستند)

آزمایش خون و بررسی جامع سوابق پزشکی و دارویی شما هم معمولاً برای شناسایی عواملی که در شکستگی استخوان مؤثر هستند، انجام می‌شود.

درمان پوکی استخوان


کلسیم

یکی از اجزای مهم استخوان است. بنابراین، مهم است که ما کلسیم کافی برای حفظ اسکلت خود بخوریم، اما شواهدی وجود ندارد که به ما بگوید مصرف بیشتر از این هم مفید است. درباره اینکه میزان مصرف مناسب چقدر است، اختلاف نظر وجود دارد. شواهد اخیر نشان می‌دهد که مقدار کمی دقیقاً به میزان 500 میلی گرم در روز (2 وعده لبنیات) در بزرگسالان کافی است (و همان میزان مصرف مناسب است)، اگرچه برخی از متخصصان هنوز 1000 میلی گرم در روز یا بیشتر را توصیه می‌کنند. برای بسیاری از افراد مسن استفاده از 1000 میلی گرم در روز در رژیم غذاییشان مشکل است، بنابراین باید از مکمل ها استفاده کرد. با این وجود، در حال حاضر، نگرانی ایمنی زیادی در مورد مکمل های کلسیم وجود دارد و نتیجه (ِ این نگرانی ها) این است که کلسیم در رژیم غذایی بیشتر از سایر مواد مغذی استفاده شود. افرادی که روزانه حداقل 2 وعده از محصولات لبنی مصرف می‌کنند، احتمال بیشتری وجود دارد که کلسیم کافی دریافت کنند.

شاید برای شما مفید باشد  طب سوزنی در اصفهان برای تسکین کمردرد، میگرن، کاهش استرس و ...

 

درمان پوکی استخوان

 

ویتامین دی

ویتامین D ماده ای است که در نتیجه قرار گرفتن در معرض نور خورشید در پوست ساخته می‌شود و جذب کلسیم را از رژیم غذایی آسانتر و سریعتر و با کیفیت بیشتری می‌کند. هنگامی که سطح ویتامین D بسیار پایین باشد، کانی استخوان مختل می‌شود. افرادی که هرگز بیرون نمی روند (مثلا افراد مسن ضعیف)، افراد محجبه و کسانی که پوست تیره دارند در معرض کمبود ویتامین D هستند، بنابراین ممکن است فکر کنند استفاده از مکمل ویتامین D مفید است. استفاده از مکمل ها توسط افرادی که کمبود ویتامین دی ندارند سلامت استخوان را بیشتر نمی‌کند.

 

ویتامین دی برای پوکی استخوان

 

تجویز دارو

اگر یک داروی تجویز شده مناسب تشخیص داده شود، تعدادی گزینه وجود دارد که می‌تواند برای حفظ یا حتی افزایش توده استخوانی شما استفاده شود.

 

دارو برای پوکی استخوان

 

 بیس فسفونات ها رایج ترین داروهای تجویز شده برای درمان پوکی استخوان هستند. چهار داروی بیس فسفونات دارای مجوز هستند: آلندرونات، اتیدرونات، رزدرونات و زولدرونات. سه مورد اول به صورت قرص و زولدرونات به صورت انفوزیون تجویز می‌شود که ممکن است بعد از 12 ماه یا بیشتر، تکرار شود. سایر درمانهای موجود شامل هورمون درمانی یائسگی، رالوکسیفن و تری پاراتید است.

 درمان جایگزینی هورمونی برای بیماران یائسه یک اقدام پیشگیرانه خوب است. پوکی استخوان را درمان نمی‌کند اما می‌تواند از بروز آن جلوگیری کند. برای مردان، تجویز تستوسترون می‌تواند به کاهش خطر گسترش و بسط پوکی استخوان کمک کند.

رالوکسیفن می‌تواند توسط زنان یائسه به جای استروژن برای پیشگیری و کاهش چهل درصدی خطر شکستگی مهره ها استفاده شود. این دارو به گر گرفتگی کمک نمی‌کند یا خشکی واژن را برطرف نمی‌کند، اما همچنین خطر سرطان آندومتر را که درمان جایگزینی استروژن با آن همراه است، به همراه ندارد.

تری پاراتید – به تولید استخوان بیشتر کمک می‌کند، اما بیماران باید ویتامین D و کلسیم کافی داشته باشند و تراکم استخوان را در اکثر استخوانها به جز شعاع دیستال بهبود می‌بخشد. این دارو، خطر استئوسارکوم را به همراه دارد. همچنین گران است و فقط در بیمارانی جواب می‌دهد و اثراتش را نشان می‌دهد که پوکی استخوان شدید دارند و نمی‌توانند بیس فسفونات مصرف کنند و کسانی که با وجود مصرف دارو دچار شکستگی شده اند.

ورزش‌درمانی

پس از تشخیص پوکی استخوان، پزشک ممکن است شما را به عنوان بخشی از برنامه درمان مداخله گرایانه شما به متخصص فیزیوتراپی ارجاع دهد.

 

ورزش‌درمانی برای پوکی استخوان

 

 ممکن است به نظر برسد ضرورتی ندارد که وقتی دردی را احساس نمی کنید یا محدودیت حرکتی ندارید، به درمان بروید، اما نشان داده‌شده است که PT چندین مزایای ارزشمند مربوط به پوکی استخوان را فراهم می‌کند و ارائه می‌دهد. بخش‌های زیر جزئیات درمان‌های خاصی را ارائه می‌دهد که می‌تواند به شما کمک کند عوارض این بیماری را کاهش دهید

شاید برای شما مفید باشد  درمان بیرون زدگی دیسک کمر در اصفهان با چه روش هایی انجام میشود؟

آموزش مقاومتی

 یکی از راههای مؤثر برای مبارزه با تحلیل رفتن استخوان، شروع یک برنامه تمرین مقاومتی است. استخوان ها در نواحی که استرس ایجاد می‌شود، بازسازی می‌شوند، یا تجمع می‌یابند، بنابراین این نوع ورزش می‌تواند به مقاومت استخوان ها برای تقویت کمک کند.

 فیزیوتراپیست شما می‌تواند در طراحی یک روال تقویتی مناسب برای شرایط و سطح آمادگی جسمانی شما به شما کمک کند. درمانگر همچنین می‌تواند به شما بیاموزد که چگونه با خیال راحت تر در برنامه پیشرفت کنید. شواهد نشان داده است که این نوع از فعالیت نه فقط سلامت استخوان را بهبود می‌بخشد بلکه عملکرد کلی شما را نیز افزایش می‌دهد.

ورزش تحمل وزن

 مانند تمرینات مقاومتی، تمرینات با وزنه هم راه خوبی برای ایجاد استرس مثبت بر استخوان ها و بوجود آوردن بازسازی استخوان در نواحی ضعیف تر در ستون فقرات، لگن یا پاها است. فعالیتهایی مانند پیاده روی، استفاده از دستگاه بیضوی یا بالا رفتن از پله همه راههای مثبتی برای حفظ و بهبود بالقوه تراکم استخوان های شما هستند.

 فیزیوتراپیست شما می‌تواند دستورالعمل های فعالیت روزانه را مشخص کرده و وضعیت شما را با شروع رژیم هوازی کنترل کند. درمانگران همچنین می توانند تمرینات پیشرفت ایمن را در همان حینی که شما با روال جدید خود سازگار میشوید به شما ارائه دهند.

آموزش تعادل

 اگر دچار بیماری پوکی استخوان هستید، استخوان های شما شکننده تر است و بنابراین نسبت به استخوان های بدون بیماری بیشتر ممکن است دچار شکستگی شوند. به همین دلیل، پیشگیری از سقوط برای افراد مبتلا به این بیماری بسیار مهم است.

 فیزیوتراپیست شما می‌تواند به شما کمک کند تعادل خود را به خوبی حفظ کنید و با تمرکز بر فعالیت های آموزشی تعادل به بهبود تعادل شما شود و احتمال سقوط را کاهش دهد. این تمرینات سطوح غیرقابل پیش بینی یا ناهموار را شبیه سازی می‌کند تا حرکت آنها را با چالش کمتری مواجه کند. PT همچنین به ایجاد قدرت در عضلات ساق پا، مچ پا و پا کمک می‌کند تا به شما در حفظ ثباتتان کمک کند.

 آموزش مکانیک بدن

 انواع مختلفی از حرکات، شامل چرخش سریع، خم شدن جلو تنه و بلند کردن وزنه، می‌تواند باعث افزایش فشار بر استخوان های پوکی استخوان شده و شما را بیشتر در معرض شکستگی قرار دهد. متأسفانه، بسیاری از کارهای روزانه مانند تخلیه ماشین ظرفشویی یا پوشیدن کفش می توانند به این الگوهای حرکتی مضر نیاز داشته باشند.

 فیزیوتراپیست شما می‌تواند به شما در آموزش استراتژی های جایگزین که می‌تواند برای انجام ایمن تر کارهای روزانه شما استفاده شود، کمک کند. درمانگران همچنین وضعیت و حالت بدن شما را هنگام بلند کردن یا ورزش کنترل می‌کنند و برای کاهش خطر آسیب به شما توصیه می‌کنند.

سایر مقالات

زنبیل خرید