درمان گردن درد در اصفهان بدون عمل جراحی

خانه » مقالات » درمان گردن درد در اصفهان بدون عمل جراحی

گردن‌درد می‌تواند موجب ناراحتی و بروز مشکلات زیادی در فرد شود. مطالعات نشان داده‌اند که 10 تا 15 درصد افراد از گردن‌درد رنج می‌برند، در حالی که بسیاری از موارد گزارش نشده‌اند و تشخیص داده نمی‌شوند. برای بسیاری از افراد گردن‌درد یکی از مشکلاتی است که بسیار آزاردهنده است و می‌تواند کل روز را خراب کند، اما شدت آن نیز به اندازه‌ای نیست که فرد بخواهد جهت درمان به بیمارستان مراجعه کند.

در صورت تداوم گردن‌درد، درد شدید و مداومی در شانه‌ها و گردن احساس خواهید کرد. این روند می‌تواند منجر به بروز علائم مختلفی از جمله سفت شدن و بی‌حسی گردن، سردرد، میگرن و موارد دیگر شود. اما چندین روش درمانی وجود دارند که می‌توانند به شما در تسکین درد گردن کمک کنند.

گردن‌درد مداوم برای بسیاری از افرادی که از طیف وسیعی از بیماری‌های مختلف رنج می‌برند واقعیتی پایدار و ناتوان‌کننده است. اما نباید این موضوع نادیده گرفته شود. درمان‌های متعدد خانگی، روش‌های فیزیوتراپی و گزینه‌های درمانی کم تهاجمی وجود دارند که می‌توانند به کاهش علائم، بازگرداندن تحرک و کاهش گردن‌درد کمک کنند. دکتر ستاره روحانی متخصص طب فیزیکی بهترین راه درمان گردن‌درد در اصفهان را به شما پیشنهاد خواهند کرد.

 

گردن‌درد چیست؟


گردن‌درد یکی از شایع‌ترین مشکلات مربوط به سیستم اسکلتی عضلانی است و در بین بسیاری افراد شیوع دارد. در بین عموم مردم، تقریباً 30 تا 50 درصد از بزرگسالان حداقل یکبار در طول سال دچار گردن‌درد می‌شوند و این آمار همچنان رو به افزایش است. به دلیل افزایش تعداد موارد گزارش شده، پزشکان جهت یافتن درمان مناسب به چالش کشیده می‌شوند.

گردن‌درد طبق تعریف، دردی است که در گردن به دلیل کشیده شدن یا رگ به رگ شدن عضلات، ناهنجاری در مفاصل یا دیسک گردن ایجاد می‌شود. عضلات گردن ممکن است به دلیل عوامل مختلفی از جمله وضعیت بد قرارگیری بدن، استفاده بیش از حد، افزایش فعالیت یا ساییدگی عضلات رگ به رگ شوند. افراد مبتلا به گردن‌درد از آرتریت ناشی از ساییدگی عضلات گردن بیشتر از سایر علل رنج می‌برند.

گردن‌درد ممکن است علامتی از یک مشکل جدی‌تر در بدن باشد. صدمات ناشی از ضربه ممکن است منجر به بروز درد شدید گردن همراه با بی‌حسی یا احساس سوزن سوزن شدن دست یا بازوها شوند. علائمی از قبیل احساس ضعف یا دردی که در بازوها می‌پیچد ممکن است نشان‌دهنده مشکلی اضطراری باشند. این علائم باید بلافاصله توسط پزشک متخصص بررسی شوند.

 

دلایل اصلی گردن‌درد


گردن‌درد ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. شایع‌ترین این علائم عبارتند از:

رگ به رگ شدن عضلات

رگ به رگ شدن عضلات زمانی اتفاق می افتد که از عضلات گردن بیش از حد استفاده شود. این روند منجر به بروز درد می‌شود. منشاء چنین دردی ممکن است وضعیت بد قرارگیری بدن هنگام نشستن طولانی مدت باشد. فعالیت‌های جزئی مانند خواندن کتاب در رختخواب یا دندان‌قروچه در شب نیز ممکن است باعث رگ به رگ شدن عضلات گردن شوند.

 

رگ به رگ شدن عضلات

 

شکستگی گردن – صدمات

صدمات ناشی از ضربه ممکن است منجر به شکستگی گردن شوند. درد ناشی از شکستگی گردن شدیدتر از درد ناشی از صدمات ناگهانی است. صدمات ناگهانی گردن ناشی از تکان خوردن ناگهانی سر به جلو و عقب هستند. شکستگی ممکن است در یکی از دیسک‌های گردنی یا مهره‌های ستون فقرات رخ دهد و باعث بروز درد قابل توجه و گاهی مزمن شود.

شکستگی ادونتوئید ممکن است به دلیل زمین خوردن رخ دهد. در صورت وجود گردن‌درد پس از وارد شدن آسیب باید تصویربرداری اشعه ایکس و احتمالاً سی تی اسکن انجام دهید.

بیماری‌ها

بیماری‌هایی مانند آرتریت دژنراتیو و روماتوئید ممکن است باعث گردن‌درد شوند. سایر بیماری‌های کمتر شایع که منجر به درد عضلانی و ناراحتی عمیق گردن می‌شوند شامل انواع خاصی از سرطان هستند.

شاید برای شما مفید باشد  عمل دیسک کمر با لیزر: مزایا، دوره نقاهت و عوارض

فشردگی اعصاب

فشردگی عصب همانند شکستگی گردن ناشی از فتق دیسک در محلی در امتداد مهره‌های گردن یا ستون فقرات گردنی است. فتق دیسک ممکن است فضای زیادی را در امتداد ستون فقرات اشغال کند و باعث وارد کردن فشار دیسک بر اعصاب منتهی به نخاع شود. فشردگی عصب در ستون فقرات احتمالاً منجر به بروز درد و ناراحتی شدید در گردن خواهد شد. فشردگی عصب ممکن است به دلیل تنگی نخاع ناشی از آرتریت نیز رخ دهد. طی این روند رشد بیش از حد استخوان و بافت نرم روی اعصاب فشار می‌آورد.

فرسودگی مفاصل

با افزایش سن مفصل گردن مانند سایر مفاصل بدن انسان دچار ساییدگی و پارگی عضلات، غضروف‌ها و استخوان‌ها می‌شود. ساییدگی ممکن است باعث بروز التهاب و در نتیجه آرتروز گردن شود. این وضعیت می‌تواند دردناک باشد و برای مهار درد و مشکلات علامتی نیاز به درمان دارد.

 

علائم شایع


 • گردن‌درد معمولاً با درد مبهمی همراه است. گاهی درد گردن با حرکت گردن یا چرخاندن سر بدتر می‌شود. سایر علائم مرتبط با برخی از انواع گردن‌درد عبارتند از: بی‌حسی، سوزن سوزن شدن، حساسیت، درد شدیدی که تیر می‌کشد، احساس سیری، مشکل در بلع، تپش قلب، شنیدن صدا در سر و سرگیجه یا سبکی سر.
 • همچنین گردن‌درد می‌تواند با سردرد، درد صورت، درد شانه و بی‌حسی دست یا سوزن سوزن شدن (احساس مور مور شدن در اندام‌های فوقانی) همراه باشد. این علائم مرتبط اغلب در نتیجه فشردگی اعصاب در گردن هستند. بسته به شرایط، گاهی اوقات گردن‌درد با درد قسمت تحتانی یا فوقانی کمر همراه است. چنین حالتی را می‌توان در افراد مبتلا به التهاب ستون فقرات ناشی از اسپوندیلیت انکیلوزان مشاهده کرد.

 

 

درد گردن

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه نمایید؟


در صورت وارد شدن آسیب فرد باید بلافاصله و بدون هیچ گونه تأخیری به پزشک مراجعه کند.

اگر صدمه‌ای وارد نشده است، در صورت بروز گردن‌درد و مشاهده موارد زیر باید به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید:

 • درد مداوم و دائمی
 • درد شدید
 • گردن‌دردی که همراه با درد منتشر در بازوها یا پاها است
 • گردن‌درد همراه با سردرد، بی‌حسی، احساس سوزن سوزن شدن یا ضعف

تشخیص گردن‌درد


پزشک معاینه فیزیکی کاملی را جهت تشخیص علت گردن‌درد انجام می‌دهد. همچنین پزشک گردن و ستون فقرات گردنی را برای پی بردن به مناطق حساس و دردناک ارزیابی می‌کند. بی‌حسی، احساس سوزن سوزن شدن و ضعف عضلانی نیز در اندام‌های انتهایی بررسی می‌شوند. از بیمار خواسته می‌شود حرکات متعددی را مانند حرکت سر از پهلو به پهلو و به عقب و جلو انجام دهد. در این صورت پزشک قادر است تصویری واضح از دامنه حرکتی محدود یا حرکاتی که موجب بروز درد می‌شوند به دست آورد.

آزمایش‌های تصویربرداری

در برخی موارد برای ارزیابی درد گردن آزمایشات تصویربرداری باید انجام شوند. آزمایشات تصویربرداری ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • سی تی اسکن
 • ام آر آی
 • اشعه ایکس

آزمایشات عصبی

اگر پزشک مشکوک به گردن‌درد ناشی از فشردگی اعصاب باشد، ممکن است انجام آزمایش عصبی را درخواست کند. الکترومیوگرافی (EMG) آزمایشی است که شامل قرار دادن سوزن ظریفی در عضله برای ارزیابی عملکرد اعصاب به روشی صحیح است.

تست‌های آزمایشگاهی

 • آزمایش خون – آزمایش خون اغلب جهت تشخیص بیماری‌های التهابی یا عفونی انجام می‌شود که ممکن است باعث بروز درد گردن شوند.
 • استخراج مایع مغزی نخاعی- این روش به عنوان بذل نخاع نیز شناخته می‌شود. طی استخراج مایع مغزی نخاعی سوزنی برای جمع‌آوری مایع نخاعی و جهت نمونه‌برداری در ستون فقرات وارد می‌شود. در صورت مشکوک شدن پزشک به مننژیت، این آزمایش توسط پزشک درخواست می‌شود.

درمان گردن‌درد در اصفهان


چنانچه درمان‌ها و مراقبت‌های خانگی مفید واقع نشدند و در صورت اختلال زندگی روزمره در اثر گردن‌درد، درمان بیشتری لازم است. رایج‌ترین روش‌های درمان گردن‌درد عبارتند از:

شاید برای شما مفید باشد  درمان دیسک کمر در اصفهان با انواع روشهای غیرجراحی

اصلاح سبک زندگی

اصلاح سبک زندگی برای جلوگیری از پیشرفت وخامت گردن‌درد ضروری است. از بلند کردن وزنه‌های سنگین، ساعات طولانی کار بدون وقفه با کامپیوتر، استفاده طولانی مدت از تلفن همراه و استفاده از بالش‌های نامناسب پرهیز نمایید. هنگام نشستن، کار، خواندن، رانندگی و سایر موارد به طرز صحیحی بنشینید.

استراحت

آیا به یاد می‌آورید زمان بیماری یا آسیب‌دیدگی در کودکی به شما می‌گفتند «استراحت بهترین درمان است»؟ باور کنید یا نه، در مورد گردن‌درد نیز همین امر صدق می‌کند. با استراحت دادن به گردن عضلات ترمیم می‌شوند و اعصاب به حالت عادی خود باز می‌گردند. هنگام استراحت گردن برای کاهش التهاب و تسکین درد مقداری یخ روی آن قرار دهید.

 

عضلات گردن

 

تمرینات مخصوص گردن

برخی تمرینات مخصوص گردن وجود دارند که به شما در تسکین هرگونه درد موجود کمک می‌کنند. یکی از علل درد گردن ناشی از ضعف عضلات بخش مرکزی است که موجب می‌شود بدن به صورتی غیرطبیعی به سمت داخل خم و در نتیجه فشار زیادی به گردن وارد شود. تقویت این عضلات اصلی می‌تواند برای گردن و کمر معجزه کند.

همچنین برای تسکین فوری گردن‌درد می‌توانید تمرینات ورزشی زیر را انجام دهید:

 • گردن خود را به آرامی به جلو و عقب خم کنید. سپس گردن را از سمتی به سمت دیگر حرکت دهید.
 • این تمرین را تا زمانی ادامه دهید که تمام عضلات گردن ریلاکس شوند. سپس سر خود را از یک طرف به طرف دیگر حرکت دهید. سعی کنید حتی در صورت احساس درد این تمرین را به آهستگی انجام دهید.
 • این تمرین را حداقل 20 بار 3 تا 4 بار در روز انجام دهید تا سفتی گردن شما برطرف شود.

 سرما درمانی

یکی از راه‌های آسان برای تسکین گردن‌درد استفاده از یخ روی ناحیه آسیب‌دیده است. چند تکه یخ را داخل حوله‌ای کوچک قرار دهید یا یک بسته یخ کوچک که تازه از فریزر بیرون آورده‌اید را روی قسمتی از گردن که احساس درد می‌کنید فشار دهید. یخ را به مدت 5 تا 10 دقیقه نگه دارید. سپس چند دقیقه قبل از حرکت دادن گردن استراحت کنید.

سرما درمانی به کاهش هر گونه تورم ناشی از درد کمک می‌کند. سرمای ناشی از یخ در کاهش سفتی گردن مؤثر است.

گردنبند طبی

اگر احساس درد شدیدی می‌کنید، ممکن است وسوسه شوید که از گردنبند طبی که قبلاً برای سایر افراد خانواده جهت آسیب‌دیدگی گردن تجویز شده است استفاده کنید. این کار می‌تواند مشکل‌ساز باشد، زیرا گردنبندهای طبی تنها باید زمان پشتیبانی از سر استفاده شوند. گردنبندهای طبی در صورت بروز آسیب‌دیدگی به گردن کمک می‌کنند و گردن را در طول روند بهبودی ایمن نگه می‌دارند.

 

گردنبند طبی

 

با این حال، اگر از گردن‌درد ساده یا سفتی گردن رنج می‌برید، گردنبند طبی تنها درد شما را بدتر خواهد کرد.

داروهای تجویزی برای گردن‌درد

پزشکان ممکن است دارو را به عنوان اولین گزینه درمانی برای گردن‌درد توصیه کنند. اگرچه این داروها علت درد را برطرف یا از بدتر شدن آن جلوگیری نمی‌کنند. داروها تنها درد را به طور موقت تسکین می‌دهند. بنابراین توصیه می‌شود جهت تسکین طولانی مدت درد فیزیوتراپی و ورزش را شروع کنید.

پزشکان بر اساس تشخیص و علائم بیمار داروی مناسب را تجویز خواهند کرد.

داروهای مسکن

انواعی از گردن‌دردها ممکن است به دلیل التهاب در دیسک‌های ستون فقرات و اعصاب و مفاصل اطراف باشد. داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) با کاهش التهاب درد را تسکین می‌دهند. این داروها شامل ایبوپروفن، ناپروکسن و آسپرین هستند که بدون نیاز به نسخه نیز در دسترس می‌باشند.

اگر شدت گردن‌درد به گونه‌ای است که فعالیت‌های روزمره شما را مختل می‌کند، پزشک ممکن است داروهای قوی‌تری را برای تسکین درد برای کوتاه مدت تجویز کند تا زمانی که داروهای شل‌کننده عضلانی یا ضد التهاب غیر استروئیدی تأثیر خود را اعمال نمایند. پزشکان استفاده طولانی مدت از مسکن‌های تجویز شده را توصیه نمی‌کنند زیرا این داروها ممکن است باعث ایجاد تغییراتی در سیستم عصبی شوند و میزان احساس درد را پس از مدتی افزایش دهند.

شاید برای شما مفید باشد  درمان سرخوردگی مهره کمر

شل‌کننده‌های عضلانی

بیماری‌هایی مانند بیماری دژنراتیو دیسک یا فتق دیسک می‌توانند باعث بروز گردن‌درد شود. در برخی موارد دیسک بین مهره‌ها از جای خود می‌لغزد و روی ریشه عصب فشار می‌آورد یا خارهای استخوانی به ریشه‌های عصبی یا نخاع فشار وارد می‌کنند. در این شرایط ممکن است سیگنال‌های فرستاده شده از عصب به عضله نخاعی مختل و منجر به بروز اسپاسم دردناک عضلانی شوند. داروهای شل‌کننده عضلانی می‌توانند اسپاسم را از بین ببرند و درد را کاهش دهند.

کورتیکواستروئیدها

اگر داروهای دیگر درد شما را تسکین نمی‌دهند، پزشک ممکن است کورتیکواستروئید را برای کاهش التهاب، فشار بر عصب آسیب‌دیده و درد توصیه کند. استروئیدها معمولاً به مدت 7 تا 10 روز مصرف می‌شوند. طی این مدت پزشک قبل از توصیه به درمان‌های دیگر علائم شما را ارزیابی خواهد کرد.

فیزیوتراپی

درمان گردن‌درد می‌تواند شامل مراقبت در خانه، فیزیوتراپی یا ترکیبی از هر دو باشد. اولتراسونیک، دیاترمی موج کوتاه، لیزر و تراکشن کنترل‌شده برخی از این درمان‌ها هستند. همراه با درمان‌های ذکر شده تمرینات تقویت گردن نیز انجام می‌شوند. در شرایط دردناک حاد نباید هیچ تمرینی انجام شود. انجام تمرینات کششی، تراکشن و حتی تثبیت گردن برای مدت کوتاهی ممکن است برای تسکین گردن‌درد ضروری باشند.

 

فیزیوتراپی

 

درمان کایروپراکتیک

درمان توسط متخصص کایروپراکتیک می‌تواند به نحوی عالی باعث تسکین و بهبودی گردن‌درد شود. درمان‌های دیگری نیز وجود دارند که یک متخصص کایروپراکتیک ممکن است علاوه بر مواردی مانند توانبخشی فیزیکی، تحریک الکتریکی و اولتراسوند به بیمار ارائه دهد.

 

درمان کایروپراکتیک

 

طب سوزنی

بیماری‌هایی از قبیل آرتریت، تنگی نخاع و بیرون‌زدگی دیسک‌های ستون فقرات گردنی همراه با رادیکولوپاتی اغلب به خوبی به طب سوزنی پاسخ می‌دهند. طب سوزنی درمانی کم خطر است که به صورت سرپایی انجام می‌شود.

ماساژ

ماساژ راهی عالی برای شل کردن عضلات و هدف قرار دادن نقاط دردناک در گردن است. با ماساژ مناطق دردناک می‌توانید جریان خون را بهبود بخشید و علائم دردناک را کاهش دهید.

عمل جراحی

درمان‌های خانگی جهت رفع گردن‌درد روی بسیاری از افراد مؤثر هستند اما مواردی نیز وجود دارند که عمل جراحی برای رفع آن‌ها بهترین گزینه محسوب می‌شود. اگر درمان‌های غیر جراحی جهت رفع مشکل مؤثر نبوده‌اند، عمل جراحی گزینه منطقی بعدی است که می‌توانید آن را در نظر بگیرید.

درد غیرقابل کنترل (به خصوص دردی که با گذشت زمان افزایش می‌یابد) و یا کاهش تحرک نیز می‌توانند نشانه‌ای دال بر نیاز به انجام عمل جراحی باشند. برخی بیماری‌ها و آسیب‌های ستون فقرات نیز ممکن است نیاز به مداخله جراحی داشته باشند.

چندین روش جراحی برای رفع گردن‌درد دائمی وجود دارند که متخصص ستون فقرات می‌تواند در طول جلسه مشاوره آن‌ها را برای شما توضیح دهد. روش‌های جراحی برای تسکین درد گردن شامل موارد زیر می‌باشند:

 • دیسکتومی و فیوژن قدامی گردن (ACDF): در طی این روش، برشی در قسمت جلویی (قدامی) گردن ایجاد و سپس دیسک آسیب‌دیده برداشته می‌شود. مهره‌های آسیب‌دیده با استفاده از پیوند استخوانی که توسط صفحات و پیچ‌ها محکم شده‌اند به یکدیگر متصل می‌شوند.
 • جایگزینی دیسک مصنوعی (ADR): این روش شامل جایگزینی دیسک آسیب‌دیده با وسیله‌ای مصنوعی است که عملکردی مشابه دیسک‌های طبیعی دارد و از وارد شدن ضربه جلوگیری می‌کند.
 • فورامینوتومی خلفی گردن: این روش در اصل یک روش «پاکسازی» برای از بین بردن خارهای استخوانی و برداشتن فشار از روی نخاع و اعصاب اطراف آن است.

سایر مقالات

زنبیل خرید