طب سوزنی در اصفهان برای تسکین کمردرد، میگرن، کاهش استرس و …

خانه » مقالات » طب سوزنی در اصفهان برای تسکین کمردرد، میگرن، کاهش استرس و …

طب سوزنی یک روش سنتی چینی است که میتواند بعضی شرایط و علائم سلامتی مثل درد را کاهش دهد. متخصص طب سوزنی سوزن های بسیار ریز استیل را در نقاط مخصوص طب سوزنی در پوست بیمار وارد میکند. سوزن ها انرژی بدن یا چی را متعادل می کنند و بدن را برای آزاد کردن مواد شیمیایی طبیعی برای مقابله با بیماری یا علائم آن آماده می کنند. طب سوزنی در درمان بیماریهایی مانند مشکلات اسکلتی عضلانی مانند گردن درد، کمردرد و غیره تا حالت تهوع، اضطراب، سردردهای میگرنی، بی خوابی، افسردگی و ناباروری مفید است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی درمان طب سوزنی و یا برای رزرو نوبت در مطب دکتر ستاره روحانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، با شماره تلفن های 03132330382 تماس حاصل فرمایید.

مزایای طب سوزنی چیست؟


در این قسمت به برخی از فواید طب سوزنی که در کاهش دردی که به آن دچارید به شما کمک می کند میپردازیم.

کاهش دهنده استرس

یکی از اصلی ترین دلایلی است که مردم به دنبال درمان با طب سنتی هستند زیرا که این طب استرس را کاهش میدهد. عامل کلیدی در کاهش واکنش استرس بدن، بازگرداندن تعادل انرژی و تحریک پاسخ های سیستم عصبی است. طب سوزنی به پایین آمدن سطح هورمون استرس کمک می کند و با کاهش اضطراب خلق و خو را بهبود می بخشد.

کاهش درد پشت و مفصل

طب سوزنی باعث کاهش فوری درد می شود. طب سوزنی می تواند تنش در عضلات گردن و پشت شما را به حداقل برساند و درد مفاصل را بدون نیاز به دارو کاهش دهد. طب سوزنی همچنین میتواند تورم را در مناطق آسیب دیده را کاهش دهد.

سردرد و میگرن

بیمارانی که از سردردهای مزمن و میگرن رنج می برند و نمی خواهند هیچ دارویی مصرف کنند، می توانند توسط درمان های طب سوزنی، تسکین پیدا کنند. مطالعات فراوانی به این نتیجه رسیدند که طب سوزنی به طور مؤثر شدت و دفعات سردرد را در مبتلایان مزمن کاهش میدهد. این روش بیشتر از استفاده داروهای مسکن سردردهای تنشی را کاهش می دهد.

قدرت بینایی و سلامت را افزایش میدهد

خستگی چشم یکی از عمومی ترین مشکلاتی است که امروزه در دنیا مطرح است زیرا که اکثر ما به کامپیوتر ها و موبایل ها متکی هستیم. طب سوزنی میتواند فشار چشم را کاهش دهد و بینایی را برای افرادی که با تنبلی چشم و شب کوری دست و پنجه نرم میکنند افزایش دهد.

افزایش هشیاری مغز

هنگامی که استرس و سایر مشکلات می تواند منجر به مه مغزی (ابهام مغزی) شود که فکر کردن را برای فرد مشکل می کند، با کمک درمان طب سوزنی، می توان هشیاری مغز را افزایش داده و احتمال مه مغزی را در آینده کاهش داد.

شاید برای شما مفید باشد  درمان آرتروز شانه در اصفهان با روش های نوین و بدون جراحی

شانس کمتر اختلالات عصبی

اختلالات عصبی مانند بیماری پارکینسون و بیماری آلزایمر می تواند زندگی بیماران را به شدت تحت تأثیر قرار دهد. طب سوزنی می تواند به درمان چنین شرایطی کمک کند. طبق مطالعات بالینی، درمان طب سوزنی به بهبود زبان و عملکرد حرکتی بیماران مبتلا به چنین بیماری های عصبی کمک می کند.

کاهش ریسک بیمار شدن

بیمارانی که مدام تحت درمان با طب سوزنی قرار می گیرند، شانس کمتری برای بیمار شدن خواهند داشت زیرا این درمان باعث افزایش پاسخ طبیعی سیستم ایمنی بدن می شود. هنگامی که یک باکتری یا ویروس وارد بدن می شود، بدن می تواند با کوشش با آن مبارزه کند.

افزایش انرژی

پس از دریافت درمان طب سوزنی، بیماران ممکن است افزایش سطح انرژی در خود احساس کنند. این می تواند به افراد کمک کند احساس آرامش و مفید بودن در محل کار و خانه خود داشته باشند

خواب بهتر

هنگامی که انرژی بدن شما در تعادل باشد و سیستم عصبی پاسخگو می باشد، بسیاری از افراد توانایی بهتری برای به خواب رفتن سریع دارند. طب سوزنی می تواند برای افرادی مفید واقع شود که بدون هیچ دارویی با بی خوابی دست و پنجه نرم می کنند.

هنگامی که شما تحت درمان طب سوزنی توسط یک متخصص طب سوزنی معتبر قرار می گیرید، از مزایای بی شماری بدون هیچگونه دارو و عوارض جانبی برخوردار میشوید.

طب سوزنی چه شرایطی را درمان می کند؟


طب سوزنی میتواند بسیاری از بیماری ها را درمان کند. اغلب مردم از آن برای تسکین دردهای مزمن (طولانی مدت) استفاده می کنند، مانند:

 

درمان با طب سوزنی

 

 • آرتروز.
 • کمردرد، گردن درد یا درد عضلانی.
 • سردرد و میگرن.
 • زانو درد.
 • درد قاعدگی.
 • آسیب های ورزشی.

شرایط دیگری که طب سوزنی میتواند مفید باشد:

 • درمان سرطان و عوارض جانبی ناشی از درمان سرطان.
 • درد صورت و سایر ناراحتی های عصبی.
 • مشکلات سیستم ایمنی.
 • ناباروری.
 • سندرم روده تحریک پذیر.
 • یائسگی و گرگرفتگی.
 • ناراحتی های دوران بارداری.
 • اختلالات فشار مکرر و سندرم استفاده بیش از حد.

آیا طب سوزنی انواع مختلفی دارد؟


متخصصان طب سوزنی که از اصول سنتی/قدیمی چینی پیروی می کنند، شدیداً بر هدایت جریان کی (“چی” تلفظ میشود) یا انرژی از طریق بدن تمرکز می کنند. سایر پزشکان از طب غربی استفاده می کنند و از سوزن ها برای تحریک سیستم های بدن استفاده می کنند. بسیاری از متخصصان طب سوزنی از ترکیبی از هر دو روش استفاده می کنند.

یکی دیگر از روشهای طب سوزنی، درمان درد میوفاشیال است. این بیماری شایع ماهیچه ها و بافت همبند آنها را درگیر می کند. هنگامی که ماهیچه ها تحت فشار قرار می گیرند، کشیده می شوند یا آسیب می بینند، اغلب نقاط تحریک کننده ایجاد می کنند – گره های محکم و دردناک. یک نقطه تحریک کننده در یک عضله می تواند درد را در ناحیه مختلف بدن ایجاد کند (درد اشاره شده).

شاید برای شما مفید باشد  درمان اسکولیوز (انحراف ستون فقرات)

متخصصان طب سوزنی می توانند از روش درمان تحریک کننده برای تسکین درد میوفاشیال استفاده کنند. آنها نقاط خاصی از بدن را برای تسکین درد تحریک می کنند.

 

أنواع طب سوزنی

 

طب سوزنی چگونه کار میکند؟


طب چینی انرژی که در بدن جریان دارد را چی می نامد. پزشکان چینی معتقدند که اختلالات چی باعث ایجاد عدم تعادل در انرژی بدن می شود که به بیماری منتهی می شود.

برخی از اشکال طب سوزنی با هدف ایجاد تعادل مجدد چی با سوزن هایی که نقاط طب سوزنی (نقاط مشخص) را در سراسر بدن لمس می کنند، انجام می شود. صدها نقطه طب سوزنی در بدن همراه 14 نقطه وابسته وجود دارد که به آنها کانال های انتقال انرژی نیز گفته می شود.

 

چگونگی طب سوزنی

 

سوزن ها سیستم های موجود بدن را تحریک می کنند تا:

 • واکنش به بیماری یا علائم آن.
 • تعادل بدن.
 • مواد شیمیایی طبیعی مانند اندورفین، مسکن طبیعی بدن و انتقال دهنده های عصبی، مواد شیمیایی کنترل کننده که ضربات عصبی را کنترل میکند.

طی طب سوزنی چه اتفاقی می افتد؟


در اولین ملاقات، متخصص طب سوزنی در مورد وضعیت شما با شما صحبت می کند. سپس دکتر بدن شما را در نقاطی که به طب سوزنی واکنش نشان می دهید امتحان می کند. متخصص طب سوزنی با سوزن ها روی نقاط بدن شما در ضربه میزند

سوزن ها استریل، یکبار مصرف و به اندازه موی انسان نازک هستند. یک متخصص طب سوزنی سوزن ها را در اعماق مختلف، از یک اینچ تا چند اینچ وارد می کند. سوزن ها از چند دقیقه تا 20 دقیقه در داخل می مانند.

طب سوزنی چه حسی دارد؟


ممکن است شما با هر سوزن یک خارش کوچک احساس کنید. طب سوزنی از حسی که هنگام واکسن یا خون گیری دریافت می کنید درد کمتری دارد. سوزن های طب سوزنی بسیار نازک تر از سوزن های طبی هستند و جامد هستند نه توخالی.

سوزن ها ممکن است باعث برخی احساسات عضلانی مانند درد مبهم یا سوزن سوزن شدن شوند. پزشک شما از شما می خواهد در صورت احساس سنگینی یا بی حسی شدید اطلاع دهید. این احساسات معمولاً به این معنی است که درمان مؤثر است.

آیا طب سوزنی مطمئن و بی خطر است؟


هنگامی که یک متخصص مجرب طب سوزنی را انجام می دهد، عوارض یا مشکلات جانبی بسیار کمی دارد. سازمان غذا و دارو (FDA) سوزن های طب سوزنی را تنظیم می کند. این موسسه میخواهد تمام سوزن ها فولادی، جامد، استریل، غیر سمی و دارای برچسب مناسب باشند. فقط متخصصان مجرب می توانند از سوزن های طب سوزنی استفاده کنند. پس از یک بار استفاده، کاروران سوزن ها را دور می اندازند. دریافت طب سوزنی از پزشکان غیر متخصص می تواند منجر به عفونت شود. یک فرد آموزش ندیده یا کسی که از سوزن های غیر استریل استفاده میکند می تواند باعث عفونت، سوراخ شدن اندام ها و صدمه به سیستم عصبی مرکزی شود.

شاید برای شما مفید باشد  شاک ویو تراپی در اصفهان برای درمان خارپاشنه، دردهای عضلانی و ...

پرسش و پاسخ


آیا برای قبل از درمان با طب سوزنی دستورالعمل خاصی وجود دارد؟

به بیماران توصیه می شود قبل یا بعد از درمان زیاد غذا نخورند. همچنین بهتر است 4 ساعت قبل از درمان از داروهای آرامبخش خودداری کنید. در صورت لزوم می توان داروهای ضد درد مصرف کرد.

بعد از درمان با طب سوزنی چه اتفاقی می افتد؟

طب سوزنی تأثیر آرام بخشی دارد، بنابراین ممکن است بخواهید از قرارهای خود به خانه بروید – مخصوصا بعد از اولین قرار. اگر امکان پذیر نیست، سعی کنید پنج تا 10 دقیقه قبل از رانندگی استراحت کنید. ممکن است پزشک شما به شما پیشنهاد کند که بعد از هر جلسه یک یا دو روز به خودتان سخت نگیرید.

هر چندوقت یکبار میبایست تحت درمان قرار بگیرم؟

تعداد جلسات درمانی بستگی به شرایط شما، شدت آن و نحوه واکنش بدن شما دارد. اکثر بیماران هفته ای یکبار وقت ملاقات دارند. افراد دیگر بسته به مدت زمانی که بر رویشان تأثیر دارد، کم و بیش تحت درمان قرار می گیرند. متخصص طب سوزنی شما برنامه ای را که برای شما مناسب است توصیه می کند. ممکن است در درمان اول یا دوم از فواید کامل طب سوزنی بهره مند نشوید. اگر تصمیم دارید طب سوزنی را امتحان کنید، باید حداقل پنج بار مورد درمان قرار بگیرید.

چند جلسه درمان مورد نیاز است؟

این مسئله در هر بیمار و شرایطش برای درمان متفاوت است. طب سوزنی را می توان به عنوان درمان تنها یا ترکیبش با انواع دیگر درمان ها مورد استفاده قرار داد. گاهی اوقات از طب سوزنی به عنوان بخشی از درمان فیزیوتراپی استفاده می شود و مهم است که تمرینات مخصوصی که توسط فیزیوتراپیست تجویز شده است برای حفظ بهبود بیمار انجام شود.

آیا به درمان دیگری در کنار طب سوزنی نیازمندم؟

هرگز از طب سوزنی برای عقب انداختن مراجعه به خدمات درمانی در مورد یک مشکل بهداشتی استفاده نکنید. در بیشتر موارد، افراد از طب سوزنی در کنار سایر درمان ها استفاده می کنند. به عنوان مثال، کسی که درد مزمن دارد، احتمالاً دارو مصرف می کند و همچنین طب سوزنی می کند. افراد مبتلا به سرطان هنوز تحت درمان سرطان قرار می گیرند اما از طب سوزنی نیز استفاده میکنند.

شما باید به مصرف داروهای تجویز شده تان ادامه دهید، هرچقدر هم که حالتان خوب باشد.

سایر مقالات

درمان گودی و قوس کمر

درمان گودی و قوس کمر

ستون فقرات همه در نقاط مختلفی مثل گردن، قسمت بالایی و پایینی کمر کمی خمیدگی پیدا میکند. به خمیدگیهای ناحیه‌ی گردن و پایین کمر کاوپشتی

مطالعه »
زنبیل خرید