عمل دیسک کمر با لیزر: مزایا، دوره نقاهت و عوارض

خانه » مقالات » عمل دیسک کمر با لیزر: مزایا، دوره نقاهت و عوارض

روزانه میلیونها نفر در سراسر جهان به علت فتق دیسک کمر درد را تجربه میکنند. آیا تا به حال در مورد جراحی ستون فقرات با لیزر چیزی شنیده اید؟ این یک جراحی کم تهاجمی است که در آن جراح برش کوچکی در کمر شما ایجاد میکند. آنها با استفاده از ابزاری به ناحیه ای که درد دارد راه پیدا میکنند. این مقاله به شما کمک می‌کند تا تصمیم بگیرید که آیا جراحی کمر با لیزر برای شما مناسب است یا نه همچنین شما را در مورد جراحی راهنمایی میکند که زمان بهبودی پس از جراحی چقدر است و چه مزایا و معایبی دارد.

 اکثر افرادی که برای مدت طولانی کمر درد را تجربه کرده‌اند ممکن است روشهای غیر جراحی متعددی را مثل فیزیوتراپی، دارو درمانی، ماساژدرمانی امتحان کرده باشند. اگر این درمانهای غیر جراحی روی شما تاثیری نداشت و هنوز با درد زندگی میکنید وقت آن است که در مورد جراحی با پزشک خودتان مشورت کنید.  دکتر ستاره روحانی بهترین روش را برای درمان دیسک کمر به بیماران توصیه می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره 03132352232 تماس حاصل فرمایید.

جراحی کمر چیست؟


هدف از جراحی کمر این است که با تغییر آناتومی بدن درد کمر و ستون فقرات بیمار را درمان کنیم.علائم و شرایط بسیار زیادی موجب کمردرد میشوند که با استفاده از روشهای مختلفی با توجه به شرایط خاص، افراد درمان میشوند.

بسیار ضروری است که در رابطه با درد و احساسی که دارید با پزشک خودتان مشورت کنید با اینکار میتوانید روش درمانی مناسبتری را به کار ببرید. هر نوع جراحی کمر ممکن است موجب دلهره شما بشود. اما با توجه به فناوری جدیدی که اکنون در دسترس ما هست جراحی بسیار موثر و کم تهاجمی است که درد شما را تسکین میدهد و شما سریعتر بهبود پیدا میکنید.

چه موقع باید جراحی کمر را انجام دهم؟


جراحی کمر و توضیحات آن

جراحی کمر برای کسانی که درد آنها تا چندین ماه یا بیشتر ادامه پیدا کرده است و درمانهای غیر جراحی برای آنها تاثیر گذار نبوده است و تسکین پیدا نکرده‌اند منطقی به نظر میرسد. وقتی که بیمار برای ماه‌ها کمر درد و گردن درد دارد و هیچگونه دارو و روش‌های دیگری برای او جواب نمیدهد جراحی کمر به او پیشنهاد میشود.

فرض کنید شما به علت تحلیل دیسک، تنگی نخاع، درد بین مهره‌ها، خار استخوانی، فتق دیسک، برآمدگی دیسک یا شرایط دیگر به ‌‌طور دائم درد دارید. جراجی کمر میتواند تنها گزینه برای کسانی باشد که میخواهند یک زندگی بدون درد و آرامی داشته باشند.

قبل از اینکه تصمیم بگیرید آیا میتوانید جراحی کمر انجام دهید یا نه خیلی خوب است که بدانید مزایای این روش جراحی چیست.

 • با برطرف کردن درد شما میتوانید به زندگی عادی برگردید.
 • درمان باعث افزایش دامنه حرکتی شما میشود و موقع انجام کارهای فیزیکی که از انجام آنها لذت میبرید آزادی بیشتری دارید.
 • مصرف داروهای شما را کاهش میدهد.
 • احتمال جراحی‌های دیگر را در آینده کاهش میدهد.
 • گزینه‌های کم تهاجمی در دسترس شما هستند.
شاید برای شما مفید باشد  درمان تنگی کانال نخاعی کمر

عمل دیسک کمر با لیزر چگونه انجام میشود؟


تصویر عمل دیسک کمر با لیزر

ترمیم دیسک با لیزر روش بسیار کم تهاجمی است که جراح از یک آندوسکوپ (یک لوله باریک که داری چراغ و دوربین است) استفاده میکند تا بدون اینکه ثبات مفاصل استخوان‌ها و رباطها را بر هم بزند به ناحیه دسترسی پیدا کند. این روش به عنوان یک روش  ایمن برای درمان کمر درد ناشی از پارگی دیسک، فتق دیسک، برآمدگی دیسک، دیسک دژنراتیو، تنگی نخاع شناخته شده است و  آنرا سازمان FDA تایید کرده است.

با استفاده از یک آندوسکوپ نازک دیسک آسیب دیده را مشاهده میکند و جراح با استفاده از یک لیزر دقیق برش کوچکی در پوست ایجاد میکند تا فقط بافت آسیب دیده که موجب بروز درد شده را جدا کند. این بافت آسیب دیده تنها ۵ تا ۱۰ درصد کل بافت دیسک را تشکیل داده است، بنابراین این لیزر به استخوانها، بافتهای اطراف و به دیسک سالم آسیب نمیرساند. چون دیسک سالم را دست نخورده باقی میگذارد، به همین دلیل نیازی به استفاده از ایمپلنت ستون فقرات، دیسک مصنوعی، پیچ ،میل و قفسه و فیوژن ندارد و بیمار میتواند چند دقیقه بعد از جراحی با پای خودش از بیمارستان بیرون برود چون این جراحی سرپایی محسوب میشود.

با استفاده از انرژی لیزر میتوانیم موارد فتق دیسک و پارگی حلقوی را از بین ببریم و اجازه بدهیم که ورم و درد متوقف شود در این روش با استفاده از میکروسکوپ از آسیب‌هایی که ممکن است در روش جراحی باز ایجاد شود جلوگیری میکند. جراحی لیزر ایمن‌ترین روش است که برای درمان ستون فقرات شما استفاده میشود و عوارض جانبی جراحی‌های دیگر که از طریق معده به ستون فقرات میرسند را ندارد.

برای ترمیم دیسک از لیزر استفاده میشود تا بتوانیم دیسک‌های برآمده، سیاتیک، تنگی ستون فقرات و اعصاب تحت فشار و همینطور فتق دیسک و دیگر شرایطی که موجب تنش و درد مزمن شده است را درمان کنیم. این روش نیاز به ماندن در بیمارستان ندارد و هیچ گونه داروی مسکن و مخدر نیازنیست. بعد از این عمل بیمار میتواند راه برود چون یک برش ¼ اینچی دارد که پانسمان شده است. بیمار با پاهای خودش میتواند از کلینیک خارج شود.

چه زمانی باید از لیزر استفاده کنم؟


برخی پزشکان فقط در بعضی شرایط از لیزر استفاده میکنند و برای کسانی که دارای دیسک دژنراتیو هستند به ندرت از لیزر برای درمان استفاده میشود اما در موارد زیر از لیزر استفاده میشود:

 • برداشتن تومورها از طناب نخاعی
 • برداشتن استخوان یا بافت نرم اطراف عصب
 • جمع شدن مواد دیسک در اطراف عصب

در یک جراحی استاندارد تنها ۳۰ درصد موارد برای جراحی غیر تهاجمی مناسب هستند و همیشه نمیتوان از لیزر استفاده کرد.

مزایای جراحی ستون فقرات با لیزر


 • تکنولوژی لیزر دقیق یک جراحی کم تهاجمی است که فقط روی بافت آسیب دیده کار میکند و به آرامی بافت سالم را کنار میزند و یک برش به طول حداقل ۴ میلیمتر در آن محل داده میشود.
 • از آسیبهای جانبی جلوگیری میکند تکنولوژی که در جراحی ستون فقرات استفاده میشود به طور هدفمند به عصب‌ها آسیب نمی‌رساند و از ایجاد زخم و عفونت داخلی جلوگیری میکند.
 • دوره درمان کوتاه است برخلاف روش فیوژن و ایمپلنت جراحی لیزر به بیمار کمک میکند تا یک ساعت بعد از جراحی روی پای خودش بایستد. اکثر بیماران بعد از یک هفته بدون هیچ دردی به زندگی عادی خودشان بازگشته‌اند.
 • ترمیم دیسک با لیزر ۹۵ درصد موفقیت دارد و درد را از بین میبرد و هیچ عوارض جانبی و عفونتی به همراه ندارد. در این جراحی کم تهاجمی احتمال آسیب به عصب و بافت دیسک سالم بسیار کم است و عوارض جانبی ندارد.
 • یک برش ۴ میلیمتری در محل داده میشود.هیچگونه جای زخمی به جا نمیماند و با یک باند پانسمان میشود. برخلاف دیگر روشهای جراحی این روش از طریق معده به ستون فقرات انجام نمیشود و از سمت کمر انجام میشود به اندامهای دیگر آسیبب نمیزند و خطر عفونت را کاهش میدهد.
شاید برای شما مفید باشد  درمان پوکی استخوان در اصفهان (طب فیزیکی و توانبخشی، دارو و ...)

جراحی لیزر در مقایسه با دیگر روشها چگونه عمل میکند؟ 


جراحی لیزر ستون فقرات ممکن است تکنیک جدیدی به نظر برسد اما در واقع چندین دهه است که این روش ابداع شده است و جالب اینجاست که همیشه به این معنا نیست که جراح از لیزر استفاده میکند.

در روش سنتی جراحی ستون فقرات جراح برشی روی پوست میدهد تا به عضله برسد. برای اینکه به بافت یا به ناحیه درد دست پیدا کند عضلات را از ستون فقرات جدا میکند که با اینکار به بافت نرم اطراف آسیب وارد میشود و باعث درد و از دست دادن خون بیمار میشود و برای مدت طولانی‌تر بستری میشود تا بهبودی لازم را پیدا کند.

 روش لیزر جایگزینی برای جراحی ستون فقرات است که یک جراحی باز محسوب میشود و روشی بسیار کم تهاجمی است جراح برش کوچکتری میدهد و از طریق ابزارهای خاص تونلی به محل درد میزند چون عضلات کنار زده نمیشوند آسیب به بافتهای اطراف بسیار کم است و مدت زمان بهبودی بسیار کوتاه است.

اخیرا این روش به نام جراحی لیزر شناخته شده است اما آنچه شما میبینید جراحی کم تهاجمی است. ممکن است جراح از لیزر، اسکالپل یا سایر ابزارهای میکروسکوپی استفاده کند یا نکند.

چطور متوجه شوم که کدام روش برای من مناسب است؟


بهتر است برای انتخاب روش درمان به پزشکی که در هر دو روش سنتی و لیزر تبحر دارد مراجعه کنید. همچنین همیشه قبل از جراحی کمر از جراح دیگری در این باره نظرخواهی کنید.

برای اینکه مطمئن شوید که بهترین درمان را برای کمردرد خود انتخاب کرده‌اید. قبل از اینکه به جراح مراجعه کنید سوالات خود را به شرح زیر آماده کنید :

 • این عمل جراحی شامل چه مواردی میشود؟
 • آیا از لیزر هم استفاده میشود؟
 • آیا فیوژن (همجوشی استخوان‌ها)هم استفاده میشود؟
 • کدام روش برای من مناسب است روش کم تهاجمی یا سنتی؟
 • چه گزینه‌های دیگری در دسترس هستند؟
 • جراحی چگونه به من کمک میکند؟(برای کمردرد یا پا درد)
 • عوارض جانبی احتمالی و میزان بروز آن چقدر است؟
 • جراح چقدر تجربه دارد؟
 • آیا جراح به طور رسمی آموزش دیده است؟(فلوشیپ) در جراحی ستون فقرات و کم تهاجمی
 • آیا جراح عمل جراحی باز و کم تهاجمی را تا به حال انجام داده است؟ و اگر اینطور است بسیار عالی است.

چه ملاحظاتی باید در هنگام بیهوشی در این جراحی در نظر گرفته شود؟


بهترین کار این است که همه عوامل را در نظر بگیرید. باید سوالات زیر را از خودتان بپرسید تا بتوانید خودتان را بهتر آماده کنید:

 • آیا شما فشار خون بالا دارید؟
 • آیا شما سابقه عوارض با داروهای بیهوشی داشته‌اید مثلا با پروپوفول، فتینال، ترامادول و …
 • آیا شما داروهای رقیق کننده خون استفاده میکنید؟ حتی از انواع طبیعی آن مثل روغن ماهی، تورمریک، گالابالوبا
 • آیا داروهای مکمل استفاده میکنید؟
 • آیا شما آپنه خواب دارید یا از دستگاه پاپ خواب استفاده میکنید؟
 • آیا سابقه خانوادگی هیپوترمی بدخیم دارید؟
شاید برای شما مفید باشد  خشکی و گرفتگی شانه چه علت هایی دارد و چگونه درمان میشود؟

قبل از اینکه نوع داروی بیهوشی خود را انتخاب کنید با پزشک خودتان مشورت کنید.

چطور میتوانم درد دوران نقاهت را کنترل کنم؟


انجام حرکات کششی و نرمشی بعد از عمل

دردی که بعد از جراحی کمر پیش می‌آید احتمال دارد که علائم زیادی در دروان نقاهت داشته باشد. ممکن است کسانی را بشناسید که بعد از عمل جراحی در مدت طولانی و سخت این دوران را گذرانده‌اند و در مورد درد خود بسیار شکایت داشته‌اند اما این به این معنا نیست که شما هم بعد از جراحی درد خواهید داشت. موفقیت جراحی و ناراحتی که ممکن است بعد از آن داشته باشید ارتباط زیادی به نوع جراحی که شما انجام میدهید و سطح مراقبتی دریافتی شما دارد.

روش لیزر کم تهاجمی و ملایم است. در این روش از سوراخ کردن، همجوشی و ایمپلنت استفاده نمیشود. بیمار بعد از جراحی درد ندارد و میتواند تا یک ساعت بعد از جراحی راه برود. برشی به اندازه 4 میلیمتر داده میشود و هیچگونه آسیب داخلی یا جای زخم به بافت‌های اطراف نمیزند و طی چند روز آن زخم بهبود پیدا میکند. در طی دو روز میتواند به فعالیت‌های روزمره خودش برگردد و بعد یک هفته هم سر کار برود.

بیماران را تشویق میکنند که در صورت نیاز تا یک هفته بعد از جراحی از پک‌های گرم و سرد استفاده کنند .به آنها توصیه میشود بیشتر از 20 پوند (9کیلوگرم) چیزی را بلند نکنند.همچنین به بیماران پیشنهاد میشود که اگر دچار قرمزی، درد یا ورم بعد از عمل شدند حتما با کلینک جراحی خود تماس حاصل کنند.

عوارض احتمالی این جراحی چیست؟


ریسک جراحی با لیزر این است که جراح به اندازه کافی آموزش ندیده باشد. این روش در نوع خودش بینظیر است و پس از سال‌ها مطالعه روی فناوری‌های نوظهور جراحی ایجاد شده است و نیاز است که یک جراح آموزش دیده و با تجربه انتخاب کنید تا بتواند به نتیجه کار خود اعتماد داشته باشد.

عمل جراحی ناکافی

شاید بزرگترین مشکل جراحی با لیزر خطر داشتن جراحی ناکافی است که گاهی اوقات شما به یک جراحی دیگر نیاز دارید. اگر پا درد موجب شده است که ستون فقرات شما بدشکل شود جراحی کم تهاجمی یا لیزر درمانی ممکن است به صورت مختصر درد شما را بهبود دهد و به طور کامل نتواند علت ریشه‌ای درد شما را درمان کند. ممکن است شما به علت عدم ثبات کمر درد داشته باشید. اگر برای همه این‌ها لیزر استفاده شود مشکل بزرگتر نادیده گرفته میشود.

با استفاده از جراحی لیزر میتوانیم آسیب به عصب را نداشته باشیم اما اگر جراح تجربه کافی نداشته باشد جراحی لیزر احتمال آسیب به عصب و بافت افزایش می‌دهد

سایر مقالات

زنبیل خرید