متخصص طب فیزیکی در اصفهان برای درمان درد و التهاب

خانه » مقالات » متخصص طب فیزیکی در اصفهان برای درمان درد و التهاب

فیزیوتراپی می‌تواند راهی قدرتمند برای بهبود آسیب، درک بهتر بدن یا استفاده مؤثرتر از بدن در ورزش، تمرینات یا زندگی روزمره باشد. از آنجایی که فیزیوتراپی تقریباً یکی از جدیدترین زمینه‌های درمانی محسوب می‌شود، تصورات غلط و سوءتفاهم‌های متعددی در مورد آن وجود دارد که را احاطه کرده است؛ اما حقایق مربوط به این نوع درمان نسبتاً صریح و ساده هستند. در اینجا به چند نکته که باید در مورد فیزیوتراپی بدانید اشاره شده است.

برخلاف تصور عموم مردم، فیزیوتراپی تنها شامل تمرینات و ورزش نمی‌شود. در حالی که بخش عمده‌ای از فیزیوتراپی، با تمریناتی که بر قدرت، تحرک و تسکین درد تمرکز می‌کند سر و کار دارد، متخصصین طب فیزیکی در اصفهان همچنین ممکن است درمان‌هایی از جمله اصلاح و تنظیم حالت قرارگیری بدن، آموزش تعادل و هماهنگی، تمرین‌هایی برای راه رفتن مناسب و برنامه‌های روتینی برای کاهش استرس را توصیه کند.

در نهایت، نیاز هر فرد به فیزیوتراپی منحصربه‌فرد است – هیچ وقت دو فرد نمی‌توانند با یک روال دقیقاً مشابه، تسکین پیدا کنند. دکتر ستاره روحانی متخصص طب فیزیکی، سابقه پزشکی شما را ارزیابی می‌کند، علت بروز مشکلتان را عمیق‌تر بررسی می‌کند و پس از آن یک برنامه‌ی مخصوص را برایتان تهیه می‌کند که می‌تواند به شما در حل مشکل کمک کند. با صبور بودن و پشتکار داشتن در ادامه روند درمان خود و اطمینان از اینکه با پشتکار به آن برنامه عمل می‌کنید، می‌توانید شانس خوبی برای رسیدن به نتایج دائمی به خودتان بدهید.

فیزیوتراپی چیست؟


به بیان ساده‌تر، فیزیوتراپی یک روش درمانی جایگزین است که به افراد در پیشگیری یا بهبود درد، جراحات و معلولیت کمک می‌کند. اغلب از این درمان به جای روش‌های اصلی درمان مانند جراحی یا دارو یا همراه با آن‌ها استفاده می‌شود. اگرچه فیزیوتراپی در وهله‌ی اول بر مدیریت درد، بازیابی عملکرد عضلات و بهبودی شرایط تمرکز دارد، اما به عنوان بخشی از برنامه‌های تمرین آمادگی جسمانی، از این درمان استفاده ی گسترده‌ای می‌شود.

چرا همکاری با درمانگر فیزیوتراپی مهم است؟


شگفت آور است که افراد تا چه مدت می‌توانند با دردی که علت آن فوراً قابل تشخیص نیست، به روال زندگی خود ادامه خواهند داد. بیشتر افراد اغلب درد مکرر را به عنوان چیزی که می‌توانند خودشان مدیریت کنند نادیده می‌گیرند و حتی اگر به فکر مدیریت آن درد از نظر فیزیکی باشند، به راحتی می‌توان باور کرد که خودشان می‌توانند درمان‌های فیزیوتراپی را بیاموزند. اگرچه به اندازه کافی نمی‌توان اهمیت کار با فیزیوتراپیست را تأکید کرد. از یک جهت، فیزیوتراپیست ها از صلاحیت و آموزش حرفه‌ای برخوردار هستند تا به شما کمک کنند تا درد خود را کنترل یا جراحت‌ها را به طریقی با طراحی دقیق و بدون آسیب بیشتر درمان کنید. وقتی سعی می‌کنید که خودتان مانند یک درمانگر فیزیوتراپی عمل کنید، احتمال اینکه در معرض آسیب قرار بگیرید زیاد است. دوماً، فیزیوتراپیست ها به شما کمک می‌کنند تا علت اصلی مشکل خود را پیدا و درک کنید و به شما در درمان مشکل زمینه‌ای و جلوگیری از عود آن کمک می‌کنند؛ و در نهایت، کار با فیزیوتراپیست می‌تواند برای شما مفید باشد زیرا درمانگر شما می‌تواند به طراحی یک برنامه ورزشی درمانی متناسب با نیازهای فردی شما کمک کند.

متخصص طب فیزیکی در اصفهان چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند؟


فیزیوتراپی برای همه سنین مفید است، برای هر فردی مشکلاتی در سلامتی یا معلولیت دارد یا دچار حوادثی شده‌اند که مانع توانایی آن‌ها در حرکت کردن و فعالیت روزانه می‌شود.

 

متخصص فیزیوتراپی

 

یک برنامه فیزیوتراپی شخصی سازی شده می‌تواند به افراد کمک کند تا به سطح عملکرد قبلی خود بازگردند و کارهای خود را تسهیل کنند و شیوه زندگی‌شان را به گونه‌ای بهتر کنند که بتوانند از آسیب بیشتر جلوگیری کنند و سلامت کلی و رفاهشان را بهبود بخشد. امروزه پزشکان نیز بیماران خود را در هنگام بروز اولین علائم ناشی از مشکل به فیزیوتراپی ارجاع می‌دهند، زیرا این یک رویکرد متداول برای مدیریت شرایط محسوب می‌شود. اگر نمی‌دانید که چه چیزی این قدر فیزیوتراپی را برای رسیدگی به مشکلاتی ضروری کرده است، در اینجا 10 راه برای کمک به شما آمده است:

شاید برای شما مفید باشد  گزگز دست و پا چه علت هایی دارد و چگونه درمان میشود؟

کاهش درد یا رفع آن 

 تمرینات درمانی و روش‌های درمان دستی مانند موبیلیزاسیون (یا موبیلیزیشن) مفاصل و بافت‌های نرم یا درمان‌هایی مانند اولتراسوند تراپی، تیپینگ (استفاده از چسب مخصوص) یا تحریک الکتریکی، می‌توانند به کاهش ناراحتی و بازگرداندن عملکرد ماهیچه‌ها و مفاصل برای به حداقل رساندن درد کمک کند؛ چنین درمان‌هایی همچنین می‌توانند از بازگشت درد برای همیشه جلوگیری کنند.

اجتناب از عمل جراحی

 اگر فیزیوتراپی به شما در رفع ناراحتی یا بهبودی از جراحت کمک کند، ممکن است لزوم انجام عمل جراحی را از بین ببرد. همچنین حتی اگر جراحی لازم باشد، می‌توانید از مزایای فیزیوتراپی قبل از جراحی بهره ببرید. در موارد بخصوص، اگر شما با بدنی سالم‌تر و در شرایط بدنی بهتر به جراحی بروید، بعد از آن سریع‌تر می‌توانید بهبود پیدا کنید. با اجتناب از جراحی اغلب هزینه‌های درمانی کاهش می‌یابد.

افزایش میزان عملکرد 

 اگر در ایستادن، راه رفتن یا رانندگی مشکل دارید، فیزیوتراپی بدون توجه به سن به شما کمک می‌کند. تمرینات کششی و تقویتی به بازیابی توانایی شما در حرکت کمک می‌کند. درمانگران فیزیوتراپی ممکن است عصا، چوب زیر بغل یا سایر وسایل کمکی مناسبی را به بیماران توصیه کنند، یا وسایل ارتزی را برای آن‌ها امتحان کنند. با فیزیوتراپی می‌توان هر رفتاری را که برای زندگی فرد مهم است تمرین کرد و به گونه‌ای تنظیم کرد که با شخصی‌سازی برنامه مراقبت فردی، کارایی بدن و حفاظت مطلوب برای آن تضمین شود.

بهبودی پس از سکته مغزی

پس از سکته مغزی، از دست دادن درجه‌ای از عملکرد و حرکت امری طبیعی است. فیزیوتراپی به ثبات نقاط ضعیف بدن و افزایش توانایی راه رفتن و حفظ تعادل کمک می‌کند. درمانگران فیزیوتراپی همچنین می‌توانند توانایی بیماران سکته مغزی را برای راه رفتن و حرکت در بستر افزایش دهند تا بتوانند در خانه مستقل‌تر عمل کنند و برای انجام کارهای روزمره خود مانند توالت رفتن، شستشو، لباس پوشیدن و سایر فعالیت‌ها به مراقبت و کمک کمتری نیاز داشته باشند.

بهبودی از یک آسیب ورزشی یا جلوگیری کردن آن

متخصصان طب فیزیکی می‌دانند که چگونه ورزش‌های متعدد می‌تواند خطر بروز برخی از انواع آسیب‌ها را افزایش دهد (مانند شکستگی استرسی برای دوندگان دوی استقامت). برای بازگشت ورزشکاران به ورزش با بدنی سالم، آن‌ها می‌توانند برنامه‌های ورزشی توان‌بخشی یا روش‌های پیشگیری مناسبی را برای آن‌ها ارائه دهند.

 

بهبودی فیزیوتراپی

 

تقویت توانایی حفظ تعادل و جلوگیری از افتادن 

 وقتی فیزیوتراپی را شروع می‌کنید، میزان خطر سقوط شما بررسی می‌شود. اگر شما در معرض سقوط شدید هستید، درمانگران تمریناتی را برایتان در نظر می‌گیرند که تعادل شما را با روشی بی‌خطر و با دقت به چالش می‌کشد تا شرایط زندگی واقعی‌تان را شبیه‌سازی کنند. به منظور کمک به راه رفتن ایمن‌تر، درمانگران همچنین به شما در انجام فعالیت‌هایی برای افزایش تعادل و استفاده از وسایل کمکی کمک می‌کنند. در صورتی که مشکل تعادل ناشی از مشکل در سیستم وستیبولار فرد باشد، متخصصان طب فیزیکی ممکن است مانورهای پیچیده‌ای را انجام دهند که به راحتی می‌توانند عملکرد وستیبولار مناسب (حرکتی- تعادلی) را بازیابی کرده و مشکلات سرگیجه یا گیجی را به حداقل برسانند و از بین ببرند.

مدیریت اختلالات عروقی و دیابت

 ورزش به تنظیم قند خون به عنوان بخشی از استراتژی کلی مدیریت دیابت کمک مؤثری می‌کند. علاوه بر این، افراد مبتلا به دیابت ممکن است دچار مشکلات حسی در کف پا و ساق پاها داشته باشند. به منظور جلوگیری از عوارض بیشتر در طول مسیر این بیماری، متخصصان طب فیزیکی و فیزیوتراپی با ارائه و آموزش برنامه‌های مناسبی برای مراقبت از پا، به این بیماران کمک خواهند کرد.

مدیریت مشکلات مرتبط با سن

 افراد، با افزایش سن ممکن است به آرتروز یا پوکی استخوان مبتلا شوند و در نتیجه نیاز به تعویض مفصل خواهند داشت. درمانگران فیزیوتراپی و طب فیزیکی، متخصصانی هستند که به بیماران در مدیریت و درمان محافظه کارانه علائم آرتروز یا پوکی استخوان کمک می‌کنند تا حتی‌المقدور از انجام تعویض مفصل دور شوند.

شاید برای شما مفید باشد  چه زمانی پارگی دیسک گردن نیاز به عمل جراحی دارد؟

مدیریت و کنترل بیماری‌های قلبی و تنفسی

 اگرچه بیماران ممکن است پس از حمله قلبی یا عمل جراحی، قلبی‌شان کاملاً ریکاوری شود، اما اگر فعالیت روزمره شما مختل شود، ممکن است نیاز باشد که تحت فیزیوتراپی نیز قرار بگیرید. فیزیوتراپی می‌تواند با تقویت، تنظیم و تمرینات تنفسی و کمک به بیماران در خارج کردن مایع ریوی، کیفیت زندگی را با توجه به داشتن مشکلات ریوی افزایش دهد.

کنترل سلامتی خانم‌ها و دیگر مشکلات

 زنان با شرایط خاصی در سلامتی خود مواجه می‌شوند، مانند بارداری و درمان پس از زایمان. درمانگران فیزیوتراپی می‌توانند یک روند درمان حرفه‌ای را در مورد مسائل مربوط به سلامت زنان ارائه دهند. علاوه بر این، ممکن است برای مشکلات بی‌اختیاری روده، سرطان سینه، یبوست، فیبرومیالژیا، لنف ادم، سلامت لگن مردان، درد لگن و بی‌اختیاری ادرار مراقبت‌های پیشرفته‌ای توسط متخصصان طب فیزیکی و فیزیوتراپی انجام شود.

روش‌های فیزیوتراپی


درمانگران فیزیوتراپی، از مشکلات شکستگی گرفته تا کبودی و بورسیت، مهارت خاصی در ارزیابی بدن انسان و کمک به بازگرداندن آن به عملکرد مطلوب دارند. متخصصین طب فیزیکی در اصفهان، مجهز به تجهیزات پیشرفته و پیشینه‌ی عالی از دانش، می‌توانند به تشخیص و درمان بسیاری از بیماری‌های شایع و اختلالات حرکتی کمک کنند؛ اما علیرغم داشتن تعدادی وسایل و تکنیک‌های جالب (مثل لیزر درمانی)، مفیدترین ابزار آن‌ها برای درمان ممکن است دستانشان باشد. برای اطلاع از پرکاربردترین گزینه‌های درمانی برای هرگونه صدمه‌ای که ممکن است رخ دهد، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

ارزیابی

اولین قدم در روند درمان هر فیزیوتراپیست خوب، ارزیابی است. انتظار داشته باشید که متخصص طب فیزیکی سؤالات دقیق و مفصلی در مورد چگونگی ایجاد آسیب از شما بپرسد، البته یک سری کارهای تخصصی را نیز انجام دهند (زیرا ناحیه آسیب دیده ممکن است نتیجه‌ی یک مشکل باشد، نه نقطه شروع برای حرکت ضعیف). درمانگران ممکن است بتوانند درد را به سرعت کاهش دهند، اما این تسکین موقتی خواهد بود مگر اینکه علت اصلی مشکل را برطرف کنند.

اگرچه ممکن است بیماران به دلایل مختلف به درمانگران مراجعه کنند، اما کمردرد، زانو درد و آسیب‌های ناشی از استفاده ی بیش از حد از شایع‌ترین مشکلاتی هستند که برای آن‌ها به طی فیزیکی مراجعه می‌کنند. این متخصصان پس از یک بررسی کامل، شروع به تهیه یک طرح درمانی می‌کنند که معمولاً شامل روش‌های منفعل (استفاده از یخ، گرما، لیزر درمانی و تحریک الکتریکی) است؛ اما بیشتر اوقات، درمان دستی – اصطلاحی که شامل بسیاری از روش‌های بازیابی عملکرد بافت مانند ماساژ، کشش و ورزش است – پایه و اساس ارزیابی و درمان آسیب در نظر گرفته می‌شود. فقط انتظار نداشته باشید که بتوانید بلافاصله دوباره به فعالیتتان برگردید (مثل دویدن، شنا کردن یا بلند کردن اجسام). مدت زمان میانگین برای مراقبت از وضعیت اسکلتی عضلانی (آسیب‌های استخوانی و عضلانی) می‌تواند بین چهار تا شش هفته باشد.

درمان دستی

این روش درمان دستی، متخصصان طب فیزیکی را از سایر پزشکان متمایز می‌کند. اگرچه درمان دستی ممکن است به موارد زیادی اشاره کند، درمانگران معمولاً از تکنیک‌های متداولی مانند کشش، ماساژ و تمرینات تقویتی با کمک دست استفاده می‌کنند تا بدن را در حرکت و مکانیک مناسب تمرین دهند. “درمان دستی یکی از روش‌های مخصوص برای از بین بردن محدودیت‌های حرکتی و کمک به بیماران برای حرکت بهتر است. این درمان دستی است که باید ستون هر برنامه درمانی را تشکیل دهد، نه روش‌هایی مانند استعمال یخ و تحریک الکتریکی.

 

درمان دستی فیزیوتراپی

 

 استعمال یخ 

یخ می‌تواند جزء اصلی در درمان آسیب باشد. یخ، با منقبض کردن عروق خونی، راهی برای کاهش و حتی جلوگیری از التهاب بلافاصله پس از آسیب است. سرما یا یخ درمانی همچنین می‌تواند مفصل را متحرک‌تر کرده و نتایج بهتری را از درمان دستی حاصل کند. اگرچه تعیین مؤثرترین پروتکل دشوار است، اما ثابت شده است که استفاده از پک‌های سرد در مناطق ملتهب باعث کاهش قابل‌توجه تورم در آسیب‌های بافت نرم می‌شود.

شاید برای شما مفید باشد  درمان بیرون زدگی دیسک کمر در اصفهان با چه روش هایی انجام میشود؟

 

 استعمال یخ فیزیوتراپی

 

حرارت

ثابت شده است که برای برخی از آسیب‌ها، استفاده از گرما باعث کاهش درد و افزایش تحرک می‌شود – عمدتاً آسیب‌هایی که بافت‌های نرم مانند ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و رباط‌ها را درگیر می‌کنند. با انعطاف‌پذیری بیشتر بافت، درمانگر می‌تواند ناحیه آسیب دیده را بهتر کشش دهد. گرما تنها یک ابزار برای کمک به درمانگر است که درمان مؤثرتری را ارائه دهد و نباید تمرکز اصلی برنامه درمانی باشد.

اولتراسوند

تکنیک اولتراسوند تراپی، با استفاده از امواج صوتی (قابل تشخیص برای گوش انسان) برای تولید گرما در عمق بدن، می‌تواند به شل شدن بافت‌ها در آماده‌سازی برای انجام درمان دستی یا ورزش کمک کند. برای انجام این روش، درمانگران از دسته‌ی دستگاه امواج صوتی را به طور مستقیم – و بدون هیچ خطری- از راه پوست وارد بدن بیمار می‌کنند. همچنین در تحقیقات آزمایشگاهی ثابت شده است که اولتراسوند تراپی سرعت بهبودی رباط‌ها را در موش‌های آزمایشگاهی بیشتر کرده است، اگرچه مطالعات بیشتری لازم است تا ثابت کنند که آیا این نتیجه در مورد ما صدق می‌کند یا خیر.

 

اولتراسوند در فیزیوتراپی

 

لیزر کم‌توان

در لیزر درمانی از طول‌موج‌های خاصی از نور برای تحریک بهبودی استفاده می‌شود (در زیر پوست قرار می‌گیرد، از این رو شما چیزی احساس نمی‌کنید). این روش در بهترین حالت خود می‌تواند به کاهش التهاب، خستگی عضلانی و کاهش درد کمک کند. همچنین می‌تواند به درمانگر اجازه دهد مفصل آسیب دیده را راحت‌تر و با درد کمتری به اطراف حرکت دهد.

 

لیزر در فیزیوتراپی

 

تراکشن 

در حالت ایستاده، ستون فقرات ما به طور مداوم وزن ما را تحمل می‌کند و بهبودی درد کمر را مشکل می‌کند. روش تراکشن شامل جدا کردن مهره‌ها برای ایجاد فضای بیشتر برای اعصاب و فشار کمتر بر روی غضروف دیسک می‌باشد. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که تراکشن می‌تواند برای کاهش درد و افزایش کیفیت زندگی در بیماران مبتلا به فتق دیسک کمر مؤثر باشد؛ و از آنجا که این روش شامل هیچ عمل جراحی و برشی نمی‌شود، می‌تواند یک گزینه درمانی مؤثر برای کسانی باشد که توانایی تحمل روند بهبودی طولانی‌مدت را ندارند.

 

تراکشن در فیزیوتراپی

 

تحریک الکتریکی عملکردی

تحریک الکتریکی که به آن ESTIM نیز گفته می‌شود، یک گزینه درمانی پرکاربرد برای بازگرداندن عملکرد ماهیچه‌ها پس از آسیب است. با اعمال یک محرک الکتریکی جزئی اما ثابت، درمانگران می‌توانند به انقباض عضلات کمک کنند که در غیر این صورت ممکن است در حالت خفته باقی بمانند. این کار باعث می‌شود که بیماران حرکت و عملکرد مناسب خود را زودتر از زمانی که فقط با تکیه بر ورزش درمانشان را ادامه می‌دهند، بازیابی کنید. در حالی که تحریک الکتریکی نمی‌تواند حرکت را در همه افراد بازگرداند، اما تحقیقات نشان می‌دهد که می‌تواند بهبودی را پس از جراحی رباط صلیبی و عمل تعویض کامل مفصل زانو در طی چند هفته تسریع کند. تحقیقات دیگر همچنین استفاده از تحریک الکتریکی را به عنوان یک گزینه درمانی مؤثر برای بازگرداندن عملکرد در بیماران همی پلژی (کسانی که یک طرف بدن آن‌ها فلج است) تأیید می‌کنند.

 

تحریک الکتریکی در فیزیوتراپی

 

ورزش

این مورد ممکن است واضح به نظر برسد، اما ورزش یک استراتژی مناسب برای درمان و جلوگیری از درد است. البته این ورزش‌ها فقط شامل تمرینات قدیمی روی تردمیل نیستند، بلکه برای کمک به بیماران برای حرکت بهتر با تقویت عضلات موردنظر و رفع هرگونه عدم تعادل عضلانی که ممکن است وجود داشته باشد، انتخاب می‌شوند. همچنین، این نکته را به خاطر داشته باشید که بسیاری از آسیب‌ها می‌توانند در اثر یک شیوه زندگی بی‌تحرک و تکراری ایجاد شوند یا عود کنند (عاداتی مانند قوز کردن در جلوی رایانه یا زیاده‌روی در استفاده از تلفن همراه و گشت در شبکه‌های اجتماعی). با انجام ورزش منظم از هر نوعی که باشد، کسانی که حتی بی‌تحرک‌ترین شیوه زندگی را دارند، می‌توانند از دردها و ناراحتی‌های آزاردهنده شایع جلوگیری کنند.

 

ورزش در فیزیوتراپی

سایر مقالات

درمان گودی و قوس کمر

درمان گودی و قوس کمر

ستون فقرات همه در نقاط مختلفی مثل گردن، قسمت بالایی و پایینی کمر کمی خمیدگی پیدا میکند. به خمیدگیهای ناحیه‌ی گردن و پایین کمر کاوپشتی

مطالعه »
زنبیل خرید