مگنت تراپی در اصفهان برای تسکین درد آرتروز، ستون فقرات و مفاصل

خانه » مقالات » مگنت تراپی در اصفهان برای تسکین درد آرتروز، ستون فقرات و مفاصل

مگنت‌تراپی یک شیوه‌ی درمانی است که در آن با استفاده از گذاشتن مغناطیس بر روی قسمت‌‌های دارای درد و یا برخی از علائم پاتولوژی در بدن انسان، درد‌های اسکلتی عضلانی درمان ‌می‌شوند. این تکنیک براساس جفت بیومغناطیس است؛ یعنی  بر روی این‌که یک آهنربای مثبت و یک آهنربای منفی که از طریق اصلاح PH موجود در بدن و از بین بردن اثرات منفی بسیاری از بیماری‌ها با یکدیگر در تعامل هستند، اساس‌بندی شده‌است.

از بیومغناطیس پزشکی در درجه اول برای درمان بیماری‌‌های مزمن و همچنین کسانی که امکان درمان‌ شدنشان از طریق طب سنتی وجود ندارد، استفاده‌ می‌شود. با این حال، اگرچه مگنت ‌درمانی یک تکنیک جایگزین است اما با سایر شیوه‌‌های درمانی کاملاً سازگار است بنابراین بیمار می‌تواند شیوه درمانی خود را بدون هیچگونه خطری با این سیستم ترکیب کند. همچنین ثابت ‌شده‌ است که مغناطیس‌تراپی در کاهش درد در مفاصل و استخوان‌ها نیز مؤثر است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی مگنت تراپی در اصفهان و یا برای رزرو نوبت در مطب دکتر ستاره روحانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، با شماره تلفن های 03132330382 تماس حاصل فرمایید.

مزایا


مهم‌ترین مزایای مگنت تراپی عبارتند از:

 • به‌عنوان یک مسکن مؤثر در کاهش درد عمل‌می‌کند.
 • روند بهبودی شما سریعتر از سایر تکنیک‌های پزشکی است.
 • به بازسازی سلول‌ها کمک می‌کند.
 • فرآیند‌های التهابی را کاهش می‌دهد.
 • بازسازی سلول‌ها بدون انرژی
 • جلوگیری از آرتروز با کند کردن روند بیماری
 • درمان کم تهاجمی
 • بدون درد
 • التیام شکستگی‌های استخوان زمان کمتری می‌برد.

کاربرد مگنت تراپی


طرفداران می‌گویند که میدان‌های مغناطیسی تولید شده از قطب منفی آهنربا دارای قدرت شفا هستند. تصور می‌شود که میدان‌های مغناطیسی منفی باعث تحریک متابولیسم، افزایش میزان اکسیژن در دسترس سلول‌ها و ایجاد محیط اسیدی کمتر در بدن می‌شود. شرایط تشخیص داده شده یا درمان شده شامل موارد زیر است:

 • آرتروز (زانو، شانه، لگن و …)
 • نوروپاتی دیابتی (بیماری عصبی)
 • فیبرومیالژیا
 • نقص ایمنی
 • التهاب
 • بی‌خوابی
 • اسکلروز چندگانه
 • درد عضلانی
 • نوروپاتی
 • روماتیسم مفصلی
 • سیاتیک و کمردرد
 • کاهش استرس
 • افزایش انرژی و افزایش طول عمر
 • سرطان
 • اختلالات گردش خون
 • شکستگی استخوان
 • دررفتگی
 • رگ به رگ شدن کمر
 • التیام زخم‌ها
 • درمان سردرد و کاهش علائم میگرن
 • اختلالات خواب

 

کاربرد مگنت‌تراپی

 

انواع مگنت تراپی 


بدن شما دارای میدانهای مغناطیسی و الکتریکی طبیعی خود است و همه مولکولهای بدن شما دارای مقدار کمی انرژی مغناطیسی هستند.

 

انواع مگنت‌تراپی

 

پایه گذاران درمان به روش مگنت تراپی اعتقاد دارند در بدن شما مشکلات خاصی اتفاق افتاده چرا که میدان مغناطیسی شما در تعادل نیست. اگر یک میدان مغناطیسی در نزدیکی بدن خود قرار دهید، اعتقاد بر این است که همه چیز به حالت عادی برگردد. یون‌ها مانند کلسیم و پتاسیم به سلول‌های شما سیگنال ارسال می‌کنند.

اعتقاد بر این است که قرار دادن میدان مغناطیسی در نزدیکی بدن می‌تواند عملکرد طبیعی شما را بازیابی کند. برای مثال به یونهای درون سیستم خود نگاه کنید. بدن شما به یون‌های معدنی مانند پتاسیم و کلسیم نیاز دارد تا سیگنال‌هایی را به سلول‌ها و سیستم‌های مختلف بدن شما ارسال کند. استفاده از آهن ربا می‌تواند بر یون‌های موجود در این مواد معدنی تأثیر بگذارد، یعنی آنها می‌توانند ارسال پیام‌های مهم را در سراسر بدن شما کنترل کنند.

شاید برای شما مفید باشد  درمان کمردرد در اصفهان با کمک طب فیزیکی و ورزش

بیشتر درمان‌های میدان مغناطیسی که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد برای درمان درد و تسکین منابع مختلف التهاب در بدن است، اما ما به طور مداوم در حال یادگیری کاربردهای جدید این فناوری هستیم.

امروز دو نوع اصلی از درمان مغناطیسی مورد استفاده قرار می‌گیرد و ما در زیر آنها را به طور دقیق مورد بررسی قرار داده‌ایم.

درمان میدان مغناطیسی استاتیک 

در این روش پوست بدن با یک مگنت تماس داده می‌شود.

استاتیک به این واقعیت اشاره دارد که آهنربا در جای خود باقی می‌ماند. ممکن است یک دستبند مغناطیسی یا جواهرات مغناطیسی دیگری را بپوشید یا باندی را ببندید که آهنربایی درون آن است یا از آهنربا به عنوان کفی کفش استفاده کنید. همچنین می‌توانید روی یک تشک مخصوص که آهنربایی درون آن است بخوابید.

درمان مغناطیسی استاتیک به این دلیل مؤثر است که، در حالی که آهن ربا در یک مکان باقی می‌ماند، خون شما به طور مداوم در زیر پوست جریان دارد.

خون شما به حرکت یونها در زیر آهنربا و سپس انتقال آنها به دیگر نقاط بدن کمک می‌کند. این روش درمانی میدان مغناطیسی یکی از قدیمی‌ترین روش‌های درمانی ثبت شده است.

قدرت مغناطیسی را می‌توان با واحدهای گاوس اندازه‌گیری کرد و آهنرباهای استاتیک معمولاً بین 200 تا 1200 گاوس شدت دارند.

مگنت تراپی با شارژ الکتریکی (الکترومغناطیس تراپی) 

 در این روش از آهن رباهایی با بار الکتریکی استفاده می‌شود. پالس‌های الکتریکی ساطع شده از این آهن ربا می‌توانند باعث تحریک نقاط مختلف بدن شوند.

چندین دهه است که این نوع درمان مغناطیسی برای استفاده مورد تائید FDA قرار گرفته است و معمولاً برای درمان درد، التهاب و آسیب بافت نرم استفاده می‌شود.

درمان میدان الکترومغناطیسی پالسی و سایر اشکال درمان الکترومغناطیسی اغلب توسط پزشکان ارتوپدی و فیزیوتراپیست‌ها استفاده می‌شود، زیرا در درمان مشکلات سیستم اسکلتی عضلانی مؤثر است.

این روش در بهبود التیام بافت‌های آسیب دیده و کاهش درد مرتبط با آسیب، آسیب عصبی و التهاب مزمن مؤثر بوده است. دستگاههای درمان میدان الکترومغناطیسی پالسی، پالسهای انرژی الکترومغناطیسی را در پالسهایی که شدت و فرکانس پایینی دارند ارائه می‌دهند.

پالس ها معمولاً پشت سر هم هستند. نتایج درمان میدان الکترومغناطیسی پالسی بر اساس قدرت میدان پالس، نوع طول موج مورد استفاده و فرکانس سیگنال تولید شده متفاوت است.

درمان میدان الکترومغناطیسی پالسی به این دلیل مفید است که به طور طبیعی سطح انرژی سلول‌های شما را پر کند، میتوکندری را که اندامک‌های درون هر سلول تولید کننده انرژی هستند، هدف قرار می‌دهد.

دستگاههای میدان الکترومغناطیسی پالسی که برای اصلاح فرکانسهای پایین کالیبره شده‌اند، انرژی مشابهی را که سلولهای شما استفاده می‌کنند، ساطع می‌کنند و این امواج پالس می‌توانند به عنوان یک شارژر باتری برای سلولهای شما عمل کنند.

هنگامی که سلول‌های شما انرژی کافی دارند، می‌توانند عملکردهای لازم را انجام داده و بافت‌های آسیب دیده را ترمیم کنند. هنگامی که سلول‌های شما دارای سطوح انرژی مناسب هستند، به احتمال زیاد سالم می‌مانند و از آسیب یا بیماری در امان هستند.

عوارض جانبی مگنت تراپی


مزایای بیشمار مگنت تراپی برای اکثر افراد شناخته شده است. مگنت تراپی هم به کسانی که از بیماری‌های مختلف رنج می‌برند کمک می‌کند و هم به کسانی که فقط به دنبال ایجاد تعادل در بدن خود هستند. درمان مغناطیسی یک نوع درمان طبیعی و جامع است و بنابراین مزایای آن بسیار بیشتر از عوارض جانبی احتمالی آن است.

شاید برای شما مفید باشد  درمان درد شانه در اصفهان بدون جراحی و با روش های نوین

 

عوارض مگنت‌تراپی

 

با این حال، چندین عارضه جانبی و موارد منع مصرف وجود دارد که می‌توان در رابطه با مگنت تراپی به آنها اشاره کرد. برخی از این عوارض جانبی را می‌توان به عنوان ناراحتی عنوان کرد، در حالی که برخی دیگر جدی‌تر هستند و به همین دلیل نیاز به توجه بیشتری دارند.

فشار خون 

یکی از معروف‌ترین مزایای مگنت تراپی، تقویت جریان خون است.

با این حال، این امر از طریق گشاد شدن عروق انجام می‌شود و از طریق گشاد شدن عروق نیز فشار خون بیماران را کاهش می‌دهد. به طور کلی، این یک تأثیر بسیار مثبت برای اکثریت افراد است.

با این حال، برای برخی از بیماران، مثلاً کسانی که از فشار خون پایین رنج می‌برند، مگنت تراپی می‌تواند وضعیت آنها را تشدید کند.

علاوه بر این، کاهش فشار خون ناشی از درمان مغناطیسی همچنین می‌تواند بر افراد مسن، کسانی که به مدت طولانی استراحت مطلق هستند، کسانی که برای فشار خون بالا دارو مصرف می‌کنند یا کسانی که مستعد نوسانات فشار خون هستند، تأثیر منفی بگذارد.

با این حال، این عارضه معمولاً موقتی است و با ادامه درمان متوقف می‌شود.

شیمی درمانی

اصولاً توصیه می‌شود همزمان با شیمی درمانی یا درمان رادیولوژی از مگنت تراپی استفاده نشود. اساساً سرطان، رشد غیر طبیعی سلول‌های مضر در بدن ما است. وظیفه شیمی درمانی متوقف کردن رشد و کشتن سلول‌های مضر است. در مقابل، همانطور که واضح است، مگنت تراپی می‌تواند بازسازی سلول را تحریک کرده و رشد سلول را افزایش دهد؛ بنابراین، استفاده از این دو در کنار هم می ‌تواند مضر باشد.

با این حال، پس از اتمام فرآیند شیمی درمانی، مگنت تراپی می‌تواند مزایای زیادی را به همراه داشته باشد.

مواد مغذی و داروها

استفاده از مگنت تراپی می‌تواند بر نحوه واکنش بدن ما به مواد مغذی و داروها تأثیر بگذارد. در برخی موارد، این پاسخ می‌تواند منفی باشد، در حالی که در موارد دیگر مثبت است. مگنت تراپی می‌تواند سطح قند خون را تحت تأثیر قرار دهد.

بنابراین، پس از درمان، قند خون ممکن است کاهش یابد. مگنت تراپی می‌تواند بر شیمی درمانی تأثیر منفی بگذارد. علاوه بر این، درمان مغناطیسی می‌تواند از طریق کاهش چسبندگی پلاکت خون بر لخته شدن خون تأثیر بگذارد.

بنابراین، بیمارانی که از آسپرین استفاده می‌کنند باید همزمان از انجام مگنت تراپی خودداری کنند.

بارداری 

هنوز شواهد کافی برای اثبات اعتبار این عارضه جانبی وجود ندارد، اما ذکر آن مهم است، چرا که احتیاط شرط عقل است. به این دلیل که در دوران بارداری، جنین رشد می‌کند.

مگنت تراپی می‌تواند باعث شود که سلولهای بدن ما سریعتر رشد کرده و بازسازی شوند؛ بنابراین، اگر از مگنت تراپی در دوران بارداری استفاده کنیم، ممکن است روی جنین تأثیر بگذارد. این احتمال وجود دارد که اثر رشد افزایش یابد و در نتیجه باعث رشد غیرطبیعی سلول‌های جنین شود.

شاید برای شما مفید باشد  عمل دیسک کمر با لیزر: مزایا، دوره نقاهت و عوارض

بنابراین، استفاده از مگنت تراپی در دوران بارداری ممنوع است تا زمانی که مطالعات بیشتر این ادعا را اثبات یا رد کند.

تداخل ضربان‌ساز

هر وسیله پزشکی الکتریکی که در بدن فرد کاشته می‌شود علت احتمالی عوارض جانبی ناشی از درمان مغناطیسی است. این به این دلیل است که میدان مغناطیسی که مگنت تراپی تولید می‌کند می‌تواند با این دستگاه‌ها تداخل داشته باشد.

اگر از ضربان‌ساز استفاده می‌کنید، ممکن است مگنت‌تراپی باعث تداخل بین قلب و ضربان‌ساز شود که خطرناک است.

علاوه بر این، مواردی وجود داشته است که دستگاه پزشکی به طور کامل متوقف شده است. به همین دلیل، بسیار مهم است که در این موارد قبل از استفاده از مگنت تراپی با پزشک خود مشورت کنید.

راش پوستی

در موارد خاص، محل تماس آهنرباها با پوست، مستعد جوش یا افزایش قرمزی پوست است. با این حال، مکانیزمی که از طریق آن این اتفاق می‌افتد کاملاً مشخص نیست.

از آنجا که مگنت تراپی شامل هیچ گونه دارو یا مواد شیمیایی نیست، مشخص نیست که چرا این عوارض جانبی رخ می‌دهد. یکی از توضیحات احتمالی که دانشمندان ارائه کرده‌اند این است که این یک اثر روانی است.

از آنجا که مگنت تراپی هنوز برای برخی افراد چندان شناخته شده نیست، افراد دو دل هستند و بدن آنها به ترس و اضطراب به این شکل واکنش نشان می‌دهد.

احساس سوزن سوزن شدن

به دلیل افزایش سریع گردش خون، برخی از افراد در اندام خود احساس سوزن سوزن شدن می‌کنند؛ بنابراین، این یک عارضه جانبی واقعی نیست، بلکه بیشتر ناراحتی‌ای است که فرد قبل از عادت بدن به مگنت تراپی احساس می‌کند.

یکی دیگر از عوارض جانبی که با سوزن سوزن شدن و افزایش گردش خون همراه است، سرگیجه است. این موارد معمولاً بلافاصله پس از درمان اتفاق می‌افتند، اما بیشتر اوقات برای مدت بسیار کوتاهی ادامه می‌یابند و دلیلی برای نگرانی نیست.

افزایش درد

در برخی موارد نادر، مگنت تراپی باعث افزایش درد برای مدت کوتاهی می‌شود، به ویژه هنگامی که به عنوان یک درمان برای کاهش درد استفاده می‌شود؛ اما اصلاً جای نگرانی نیست.

مگنت تراپی با تحریک نورون‌های درد، درد را درمان می‌کند، بنابراین برای مدت کوتاهی، درد ممکن است افزایش یابد، زیرا نورون‌ها ارتباطات و جریان انرژی خود را بهبود بخشیده‌اند.

از سوی دیگر، یکی دیگر از دلایل ایجاد درد، حساسیت بدن به قدرت مغناطیسی است.

برخی از افراد بیش از حد نسبت به قدرت آهنرباهای متصل به پوست خود حساس هستند و برای عادت کردن به آن زمان نیاز دارند.

پوست گرم

یکی از علل احتمالی زنگ خطر برای برخی افراد، یکی از عوارض شایع مگنت تراپی، پوست گرم است. برخی تصور می‌کنند که این واکنش یک عارضه جانبی است، به همین دلیل است که در این لیست گنجانده شده است.

با این حال، گرم شدن پوست در محلی که آهن ربا به آن متصل شده کاملاً طبیعی است. علت این است که به دلیل بهبود گردش خون، خون بیشتری به آن منطقه عرضه می‌شود. گرما گرمای خون خود شماست.

هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد، زیرا مگنت تراپی نمی‌تواند باعث سوختگی شود.

سایر مقالات

زنبیل خرید